Tatuażyści z 11 województw od 26 kwietnia wracają do pracy!

W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35, zdecydowano o luzowaniu obostrzeń od 26 kwietnia br. Zgodnie z rozporządzeniem do pracy w ścisłym reżimie sanitarnym mogą wrócić tatuażyści z następujących województw: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz małopolskie.

W pięciu województwach, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35 – tzn. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim - wszystkie dotychczasowe ograniczenia zostają utrzymane.

Minister zdrowia Adam Niedzielski już na konferencji prasowej z dnia 21 kwietnia br. zapowiedział otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Zwyczajowo na konferencji nie została ujęta branża tatuażu, która musiała jak zwykle czekać na szczegóły rozporządzenia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 22 kwietnia br. poz 748.

Czytamy w nim, że do pracy od najbliższego poniedziałku oprócz branży beauty w ścisłym reżimie sanitarnym mogą wrócić również tatuażyści z 11 województw, w których poluzowane zostały obostrzenia.

w ust. 22 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie: „Do dnia 3 maja 2021 r. na obszarze województw: dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z:”,

po ust. 22 dodaje się ust. 22a w brzmieniu:
„22a. Do dnia 3 maja 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z) oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z) jest dopuszczalne na obszarze innym niż określony w ust. 22, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun, przy czym:

1) w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyjątkiem obsługi;

2) stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stanowiska obsługi albo której górna krawędź kończy się co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.”,

e) w ust. 25 w pkt 2 w lit. n średnik zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. o w brzmieniu: „o) związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z); wyłączenie to nie dotyczy województw: dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego;”

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 2 lit. c–e, które wchodzą w życie z dniem 26 kwietnia 2021 r.