Czy tatuaż dyskwalifikuje z bycia Dawcą szpiku?

Tatuaż – charakterystyczny rysunek, zdobiący skórę, to  często wyraz indywidualizmu, podkreślenie naszego charakteru lub  zobrazowanie rzeczy i wartości, z którymi się utożsamiamy. Jednocześnie  ta forma modyfikacji ciała jest pewnego rodzaju ingerencją w nasz  organizm, polegającą na wprowadzeniu do skóry właściwej – pigmentu. Czy  zabieg ten może wykluczyć nas z zostania potencjalnym Dawcą szpiku lub  Dawcą faktycznym? Oczywiście, że nie – to mit!

Posiadanie tatuażu nie przekreśla nas z bycia Dawcą  szpiku!

Jeszcze jakiś czas temu, po zrobieniu tatuażu, potencjalni Dawcy  szpiku, figurujący w bazie Fundacji DKMS, musieli zgłaszać wykonanie  tatuażu i na pewien czas byli blokowani w rejestrze, a ich dane nie były  widoczne dla systemu. Oznaczało to, że przez ten czas nie mogli zostać  Dawcą faktycznym i oddać szpiku potrzebującemu przeszczepienia  Pacjentowi. Procedura obowiązywała ze względu na bezpieczeństwo, które  zarówno w kontekście Biorcy, jak i Dawcy – jest zawsze priorytetem.  Głównym powodem okresowego zablokowania potencjalnego Dawcy szpiku był  fakt, że podczas wykonywania tatuażu następuje kontakt z krwią, co  niesie za sobą ryzyko zakażenia przede wszystkim wirusami HBV, HCV  (wirusami, wywołującym zapalenie wątroby typu B lub C) i HIV, które  mogłyby być przekazane – wraz z preparatem krwiotwórczych komórek  macierzystych – Biorcy. Po upływie bezpiecznego okresu – 6 miesięcy –  podczas którego można było wykryć ewentualne zakażenie, dane  potencjalnego Dawcy były automatycznie odblokowywane i ponownie Dawca  mógł uratować życie potrzebującemu Pacjentowi.

Wytatuowany Dawca szpiku? Czemu nie!

Obecnie procedury zmieniły się i nie ma potrzeby blokowania  potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS na etapie rejestracji.  Jednocześnie potencjalni Dawcy nie muszą zgłaszać wykonania tatuażu czy  zabiegów takich, jak piercing i makijaż permanentny, ale powinni  pamiętać o tym, kiedy były one wykonane. Tatuaż nie stanowi również  problemu na etapie procedury CT- typizacji potwierdzającej, ale należy o  nim poinformować koordynatora i zaznaczyć w ankiecie medycznej jego  posiadanie, podając datę wykonania. Wówczas Fundacja DKMS informuje  ośrodek transplantacyjny o tym fakcie i może – w razie potrzeby –  wykonać badania molekularne, sprawdzające obecność wirusa we krwi Dawcy.  Takie postępowanie jest wskazane zwłaszcza w okresie „okienka  serologicznego” – czyli 4 miesięcy od momentu zrobienia tatuażu. Jeśli  tatuaż był wykonany wcześniej, niż 4 miesiące, to standardowo wykonywane  badania w trakcie procedury typizacji CT (badania serologiczne) wykryją  ewentualne ryzyko. Powyższe zmiany oparte są na obowiązujących  zaleceniach Światowego Stowarzyszenia Dawców Szpiku (WMDA).

Artur – Dawca z tatuażami

Jednym z wytatuowanych Dawców szpiku był Artur Kowalczyk, który  dwukrotnie podzielił się z potrzebującym Pacjentem cząstką siebie,  oddając najpierw szpik z talerza kości biodrowej a następnie  krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej:

Kiedy rejestrowałem się jako potencjalny Dawca szpiku zostałem  zapytany o to, czy mam na ciele tatuaże. Odpowiedziałem, że mam – jeden,  zrobiony kilka lat wcześniej. Usłyszałem, że w takim razie w niczym on  nie przeszkadza. Niedługo potem wykonałem kolejny tatuaż i nie minęło  nawet pół roku, kiedy zadzwonił telefon z informacją, że mogę być Dawcą.  Wtedy zaczęła się nerwówka – pytania o termin wykonania nowego tatuażu,  konsultacje i wątpliwości, czy w ogóle dojdzie do przeszczepienia. Na  moje szczęście (nie darowałbym sobie tego) i szczęście małego Włocha,  któremu oddałem szpik, okazało się, że do dnia pobrania minie już  wystarczająco dużo czasu, abym był pewny, że nie zaraziłem się żadnym  świństwem podczas nakłuwania skóry w studiu. Pobranie odbyło się zgodnie  z planem, a ja natychmiast po nim postanowiłem uzupełnić wiedzę o byciu  Dawcą z rysunkami na ciele – wspomina Artur Kowalczyk, dwukrotny Dawca szpiku.

Bezpieczny tatuaż

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na wykonanie  tatuażu, to salon, w którym go zrobimy. Wybierzmy sprawdzone studio  tatuażu i upewnijmy się, czy sprzęt jest na pewno sterylny, a osoba,  która wykonuje nam tatuaż, ma na sobie jednorazowe rękawiczki. Dzięki  zachowaniu szczególnej ostrożności zminimalizujemy ryzyko zakażenia  wirusami, przenoszonymi poprzez kontakt z krwią, między innymi HBV, HCV  czy HIV.

Podsumowując – wszyscy wytatuowani Dawcy są mile widziani w bazie Fundacji DKMS!

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.