Pomysł na tatuaż, czyli jaki wzór wybrać na pierwszy raz?

Z ciekawością i zachwytem oglądasz tatuaże znajomych? Od dłuższego czasu nosisz się z pomysłem "pokolorowania" swojego ciała? A może dopiero teraz wpadłeś na pomysł, żeby się wytatuować? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące pierwszej dziary. Dowiesz się między innymi, jaki jest najlepszy pomysł na pierwszy tatuaż, gdzie szukać inspiracji oraz jakie miejsce na ciele wybrać.

Pomysły na tatuaż — od czego zacząć poszukiwania idealnego motywu?

Decyzja o pierwszym tatuażu powinna być przemyślana. Tatuaż to nie biżuteria, którą możesz zdjąć. Ta sztuka body artu zostanie z Tobą do końca życia. Chyba że zdecydujesz się usunąć dziarę, ale z góry zaznaczamy, że jest to zabieg kosztowny i bolesny.

Zanim wybierzesz się do studia tatuażu, wybierz więc motyw, który ma ozdobić Twoje ciało. Nie wybieraj jednak modnego motywu tatuażu tylko dlatego, że jest akurat na topie. Tym bardziej nie decyduj się na modną dziarę, jeśli jej motyw od dawna nie kojarzy Ci się najlepiej. Na przykład, tytuł serialu, który akurat oglądasz to nie najlepszy pomysł na tatuaż kobiecy.

Wybierz raczej coś, co ma dla Ciebie osobiste znaczenie. Może to być cokolwiek. Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich upodobań i preferencji. Lubisz podróże? Jesteś tancerką lub muzykiem? A może niedawno powiększyła się Twoja rodzina? Twoja pierwsza dziara może symbolizować ważne dla Ciebie wydarzenie, hobby, ukochaną pracę lub Twoją cechę charakteru. Wybierz więc motyw, który do Ciebie pasuje. Jaki pomysł na tatuaż ze znaczeniem będzie odpowiedni dla tancerki? Może to być zarówno baletnica, jak i nutka. Dla miłośników psów świetny pomysł na mały tatuaż to odcisk łapy psa, a najlepsza pierwsza dziara dla świeżo upieczonego ojca to tatuaż zegar z datą i godziną narodzin dziecka.

Pomysł na tatuaż — najpierw wzór czy miejsce na ciele?

Większość osób podczas podejmowania decyzji o pierwszym tatuażu na początek szuka w internecie wzoru, który chce wytatuować, a dopiero później zastanawia się, w jakim miejscu na ciele ma on się pojawić. Nie jest do końca odpowiednia kolejność. Wzór musi bowiem pasować do miejsca na ciele. Weźmy na przykład pomysł na tatuaż na karku. Świetnie sprawdzą się na nim niewielkie motywy jak motylek, jaskółka czy znak nieskończoności. Jeśli jednak zależy Ci na większym wzorze, wybierz inne miejsce. Wzór wybrany przez Ciebie musi się dobrze układać na ciele i z nim współgrać. W podjęciu decyzji co do miejsca wytatuowania wzoru chętnie pomoże Ci doświadczony artysta tatuażu. Doradzi Ci, a nawet pokaże, gdzie Twój pomysł na tatuaż będzie dobrze wyglądał i jak będzie się układał na ciele podczas ruchu. Może się więc okazać, że idąc do studia tatuażu, miałeś pomysł na tatuaż przedramię, a wychodzisz z wydziaranym na udzie wymarzonym wzorem.

Inną kwestią jest to, że na pierwszy tatuaż decydują się najczęściej osoby w młodym wieku. Często nie mają one jeszcze stabilnej sytuacji zawodowej. Pracodawcy są coraz bardziej wyrozumiali w kwestii tatuaży na ciele swoich pracowników, aczkolwiek istnieją miejsca i zawody, w których ta sztuka body artu nie jest mile widziana. Odradza się więc młodym osobom tatuowania takich miejsc jak twarz, szyja czy dłonie, a kobietom nawet dekolt. Jeśli więc szukasz miejsca na ciele na pierwszy tatuaż, wybierz raczej ramię, plecy lub nogę. Są to części ciała, które łatwo zakryć ubraniem.

Ponadto wpływ na wybór miejsca, gdzie ma pojawić się Twoja pierwsza dziara, powinien mieć także Twój indywidualny próg bólu. Jak powszechnie wiadomo, tatuowanie boli. Intensywność tego bólu jest jednak uzależniona od miejsca na ciele. Te posiadające więcej podskórnej tkanki tłuszczowej, mniejsze unerwienie i większą odległość od kości są zdecydowanie bardziej polecane nowicjuszom tatuażu. Dziaranie ich po prostu mniej boli. Należą do nich zewnętrzna część ud, łydki, ramiona również z zewnętrznej strony, przedramiona oraz górne i dolne plecy.

Aczkolwiek w przypadku, gdy nie boisz się bólu, możesz wybrać na pierwszy tatuaż takie miejsce jak kostka, kręgosłup, żebra, wewnętrzna strona uda lub ramienia. Oczywiście pod warunkiem, że wybrany przez Ciebie wzór będzie dobrze wyglądał w tym miejscu.

Skąd czerpać inspiracje o tatuażach i dlaczego nie od celebrytów?

Pragniesz się wytatuować, ale nie do końca wiesz, co konkretnie miałby przedstawiać Twój tatuaż? Większość osób szuka inspiracji do pomysłu na tatuaż w internecie. Jest to skarbnica motywów i wzorów. Nie szukaj jednak inspiracji wśród celebrytów i aktorów. Dlaczego? Po pierwsze dla każdego tatuaż ma inne znaczenie. Po drugie szanujący się tatuator nie wykona Ci identycznego tatuażu. Nie chodzi tu o umiejętności artysty, a o plagiat. Żaden profesjonalista nie pozwoli sobie na to, żeby inny artysta posądził go o skopiowanie wzoru. Tatuaż może być podobny, ale nigdy identyczny.

Mnóstwo inspiracji tatuażowych znajdziesz w portfolio tatuatora, do którego się wybierasz. “Flashe”, czyli wolne wzory danego artysty tatuażu znajdziesz zapewne w jego miejscu pracy, a także na jego stronie internetowej lub na TattooArtist.pl.

Możesz także stworzyć wraz z tatuatorem swój własny wzór. Nie musisz wcale umieć rysować. Przekaż po prostu Twoją wizję tatuatorowi, a on z pewnością naszkicuje to, co masz na myśli.

Jeśli jednak szukasz popularnego motywu, zajrzyj na TattooArtist.pl. Znajdziesz tam wiele profili różnych artystów i nie tylko, którzy dzielą się swoimi dziełami. Może któreś z nich zainspiruje właśnie Ciebie i coś podobnego powstanie na Twoim ciele. To także świetny pomysł na tatuaż męski lub damski.

Pomysł na tatuaż — jaki styl wybrać?

Pierwszy raz słyszysz o stylach tatuowania? Nie martw się, nie jesteś sam! Wiele osób uważa, że każdy tatuaż jest taki sam. Jeśli jednak się przyjrzeć to dziary różnią się od siebie. Wyróżnia się aż dziewięć podstawowych stylów tatuowania. Należą do nich:

 • styl oldschoolowy - czyli tradycyjny. Jego charakterystyczne cechy to mocny kontur i prosta symbolika. To ten styl zapoczątkował tatuaże znane dzisiaj;
 • styl newschool - bazuje na tej samej symbolice co styl oldschoolowy, jednak został on odświeżony. Newschoolowe dziary są bogatsze w szczegóły i cieniowanie;
 • styl dotwork - w tym przypadku chodzi o technikę tatuowania. Dotwork, jak sama nazwa wskazuje, to dziara wykonana z wielu małych kropek położonych blisko siebie;
 • styl linework - tu również mowa o technice wykonania wzoru. W tym jednak przypadku rządzą linie. Dziara wygląda jak narysowana cienkopisem;
 • styl geometryczny - najczęściej wykonywany właśnie techniką linework. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie proste figury geometryczne, które znasz ze szkoły. Są to także rysunki inspirowane tą dziedziną nauki;
 • biomechanika - styl ten w malarstwie powstał w latach 80. XX wieku, a jego popularność w sztuce body artu wzrastała wraz z rozwojem technologii.     Charakterystyczne dla biomechaniki jest przeplatanie obrazów mechanicznych, czyli drutów, kabli i mikrobów z częściami skóry. Tatuaż biomechaniczny może także przedstawiać scenę z gry komputerowej lub fantastyczne zwierzę;
 • styl blackwork - to kolejna technika dziarania. Tatuażysta koloruje cały rysunek na czarno. Styl blackwork jest inspirowany plemiennymi tatuażami wykonywanymi przez pierwotne ludy. Dziary te cechują się więc niezwykłą prostotą;
 • styl watercolor - tatuaż wykonany w tym stylu przypomina swoim wyglądem obrazy malowane akwarelą. Watercolor wyróżniają miękkie linie, brak wyraźnych konturów, nieregularne kształty i barwna kolorystyka;
 • styl japoński - jeszcze do niedawna tatuaże japońskie kojarzone były wyłącznie z mafią rządzącą w japoni, czyli yakuzą. Teraz styl ten pokochali jednak miłośnicy tatuażu na całym świecie. Japońskie tatuaże przedstawiają najczęściej karpie, smoki i motywy z drzeworytu ukiyo-e.

Rozmiar tatuażu, czyli jaki na początek?

To jak duża będzie Twoja pierwsza dziara, zależy od bardzo wielu czynników. Po pierwsze wzór. Jak już wyżej wspominaliśmy, motyw musi odpowiednio układać się na Twoim ciele. Ponadto wzór posiadający wiele detali, musi być większy. Żaden profesjonalny artysta tatuażu nie zrobi mini tatuażu z wieloma szczegółami, gdyż po kilku latach mogą one “zlać się” w jedną plamę. Pamiętaj jednak, że wykonanie ogromnego tatuażu na początek zabiera Ci mnóstwo miejsca na ciele, a jego ewentualne zakrycie może okazać się niemożliwe. Dlatego wzór, który wybierzesz na dużą dziarę, musi naprawdę Ci się podobać.

Inną kwestią jest ból. Decydując się na duży tatuaż, skazujesz się na zdecydowanie większy ból, niż w przypadku mniejszej dziary. Co więcej, mały tatuaż łatwiej ukryć pod ubraniem. Może Ci to pomóc w znalezieniu pracy w wymarzonej przez siebie branży.

Nikt jednak nie może Ci tak naprawdę powiedzieć, jak duży ma być Twój pierwszy tatuaż. Jest to Twoja indywidualna decyzja. Aczkolwiek zanim ją podejmiesz, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Pomysł na tatuaż a wybór tatuażysty, czyli znalezienie swojego stylu

Wyżej przybliżyliśmy Ci najpopularniejsze style tatuażu. Jak jednak nietrudno się domyślić, nie każdy artysta tatuażu wykonuje dziary w każdym z nich. Nikt nie jest przecież alfą i omegą. Nie zawsze tatuażysta, któremu doskonale wychodzą tatuaże biomechanika, wykona piękną dziarę w stylu japońskim.

Ponadto tatuatorzy mają swoje ulubione style. Jeśli więc chcesz, żeby Twoja pierwsza dziara powstała w stylu linework, to znajdź artystę specjalizującego się w takich tatuażach.  Nie jest to ciężkie zadanie, gdyż każdy profesjonalista ma na TattooArtist.pl swoje portfolio. Dzięki niemu dowiesz się, w jakim stylu lubuje się wybrany przez Ciebie tatuator.

Najpopularniejsze motywy tatuaży, które nigdy nie wychodzą z mody

W świecie tatuażu istnieją motywy, które zawsze są w modzie, a ich popularność nie maleje od wielu lat. Do takich motywów należą między innymi:

 • róże - najczęściej wybierane przez kobiety, chociaż panowie także nierzadko tatuują sobie ten piękny kwiat, jako dodatek do wybranego przez siebie wzoru;
 • znak nieskończoności - to w większości przypadków mały tatuaż wybierany przez kobiety. Często występuje wraz z imieniem, datą lub krótką sentencją;
 • napisy - w rożnych wielkościach i czcionkach. Najpopularniejsze są imiona ukochanych i dzieci oraz różne złoty myśli i cytaty;
 • pajęczyna na łokciu lub kolanie - częściej wybierana przez męską część społeczeństwa. Ma trójwymiarowy wygląd i dzięki temu bardzo dobrze się prezentuje.

Popularnych motywów jest oczywiście o wiele więcej...oko, wilk, skorpion. Na pewno więc znajdziesz wśród nich coś dla siebie. Problem z nimi jest jednak taki, że tatuaż znaku nieskończoności, róży czy pajęczyny jest wszędzie. Jeśli więc zależy Ci na dziarze jedynej w swoim rodzaju, stwórz z Twoim tatuażystom projekt dziary, której nie ma nikt inny!

Kamila Garus

Pobierz aplikację

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.