Reklamacja tatuażu

Wiele osób zastanawia się czy tatuaż można reklamować, jak również, czego i od kogo można żądać za nieprawidłowo wykonany tatuaż. Jeśli chcesz wiedzieć jak zareklamować tatuaż, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Podstawy do reklamacji tatuażu

Wykonanie tatuażu jest usługą, po wykonaniu, której możemy oczekiwać konkretnego rezultatu. Najczęściej poświęcamy swój czas na wybór artysty, którego styl pracy nam odpowiada. Decydujemy o miejscu, w którym chcemy mieć tatuaż, wybieramy motyw przewodni i wysyłamy tatuatorowi swoje inspiracje. Przed wykonaniem tatuażu akceptujemy wzór przygotowany przez artystę specjalnie dla nas.

Mamy prawo oczekiwać, że tatuaż będzie wyglądał tak, jak w przedstawionym nam wzorze. Właśnie wykonanie konkretnego, zaakceptowanego wzoru, zgodnie ze sztuką, (czyli poprawnie pod względem technicznym) jest przedmiotem umowy pomiędzy klientem a tatuatorem. Jeśli tatuaż nie jest zgodny z zawartą umową, mamy prawo go reklamować.

Jakie wady może mieć tatuaż?

Możesz zareklamować tatuaż, jeśli ma on wady fizyczne albo prawne.
Wady fizyczne tatuażu oznaczają, że nie został on wykonany zgodnie z umową.

Wadami fizycznymi są zarówno błędy w sztuce jak i niezgodność tatuażu ze wzorem. Błąd w sztuce to m.in. tzw. „przeoranie”, czyli zbyt głębokie wbicie igły w trakcie tatuowania, czy wady związane z estetyką wykonanego tatuażu, np. nierówno poprowadzone, „roztrzęsione” linie, zbyt gruby kontur, w niektórych przypadkach brak symetryczności we wzorze czy nieudolne blendowanie kolorów.

Jeśli natomiast chodzi o sam wzór, wada fizyczna może polegać na wykonaniu innego wzoru niż ten zaakceptowany przez klienta. Pamiętajmy jednak, że delikatne modyfikacje, wynikające np. z dopasowaniu wzoru do anatomii klienta są dopuszczalne.

Tatuaż inny niż zaakceptowany wzór, to najczęściej sytuacja, w której tatuażyście zabrakło techniczno-plastycznych umiejętności, np. chcieliśmy realistycznie wyglądającego tygrysa a mamy tatuaż, który nie spełnia tych kryteriów. Widać, że zaproponowany wzór znacząco różni się od jego wykonania.

Pamiętaj jednak, że, jeśli decydujesz się na wykonywanie tatuażu u praktykanta lub początkującego tatuatora, powinieneś zapoznać się z ich portfolio, a Twoje wymagania w stosunku do tych osób, nie mogą być tak wysokie jak w stosunku do topowych tatuatorów.

Natomiast wady prawne to przykładowo brak praw autorskich tatuatora do wykonywanego wzoru. W dużym uproszczeniu chodzi o sytuacje, w której tatuator nie jest autorem wzoru i jednocześnie nie posiada autorskich praw majątkowych do wykonania danego wzoru. Nie będę teraz bardziej rozwijać tematu praw autorskich, ale jeśli jesteś zainteresowany tym zagadnieniem to po wpisaniu #autorskadziara na instagramie, znajdziesz moje plansze z wyjaśnieniami zagadnień związanych z prawem autorskim.

Reklamacja tatuażu – czego możesz żądać

Jeśli tatuaż został wykonany w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, możesz:

Chcieć zwrotu pieniędzy za źle wykonany tatuaż, poprzez złożenie tatuażyście oświadczenia o obniżeniu ceny.

Żądać naprawienia, poprawy wykonanego tatuażu na koszt tatuatora. Zarówno przez tatuatora, który wykonał tatuaż, jak również przez innego artystę, jeśli utraciłeś zaufanie do osoby, która wykonała reklamowany tatuaż.

Żądać usunięcia wady wykonanego tatuażu na koszt tatuatora.

Ponieważ 100% usunięcie tatuażu, co do zasady nie jest możliwe, w grę wchodzi tu pokrycie kosztów zabiegów laserowych usuwających tatuaż, ale również koszt przykrycia/coveru niechcianego tatuażu.

Niemniej ostatnie żądania ze względu na koszt są mniej oczywiste i żeby je wyegzekwować prawdopodobnie trzeba będzie wejść na drogę sądową.

Sposób składania reklamacji

Reklamacje składamy w formie pisemnej, jeśli robimy to za pośrednictwem poczty to wysyłamy pismo reklamacyjne listem poleconym i zachowujemy dowód nadania.

Możemy też zanieść pismo osobiście do studia tatuażu, wtedy drukujemy dwa egzemplarze i prosimy o adnotacje na jednym z egzemplarzy, że pismo zostało odebrane przez osobę XY w dniu XY.

W obu wskazanych przypadkach zachowujemy dowód nadania lub egzemplarz z adnotacją dla celów dowodowych.

Tatuator/studio ma 14 dni na ustosunkowanie się do reklamacji, a jeśli tego nie zrobi, w świetle prawa oznacza to, że uznał roszczenie za uzasadnione.

Klauzule niedozwolone w regulaminie studia tatuażu

Wszelkiego rodzaju zapisy w regulaminie studia lub zawartej umowie, które wyłączają odpowiedzialność studia lub tatuatorów za wykonany tatuaż są nieważne i nie świadczą o samym studiu tatuażu najlepiej. Osoba lub osoby prowadzące studio tatuażu są przedsiębiorcami, natomiast ty, jako klient studia tatuażu jesteś konsumentem. Przedsiębiorca nie można zgodnie z prawem wyłączyć swojej odpowiedzialności za usługę wykonaną na rzecz konsumenta, – jeśli więc studio, w którym wykonałeś tatuaż ma taki zapis, nie musisz się nie przejmować.

Kto jest odpowiedzialny tatuażysta czy studio tatuażu?

W skrócie, odpowiedzialność zależy od wielu czynników. Jednym z istotnych jest forma zatrudnienia albo współpracy tatuatora ze studiem. Inna jest odpowiedzialność pracownika studia tatuażu, a inna osoby prowadzącej swoją działalność gospodarcza, która tylko podnajmuje stanowisko w studiu. Jeśli nie wiesz, w jakiej formie tatuator współpracuje ze studiem, możesz w pierwszej kolejności skierować reklamacje do studia tatuażu albo jednocześnie do studia i tatuatora. Jeśli studio tylko podnajmuje stanowisko, szybko dowiesz się tego z odpowiedzi.

Napisz do mnie

Jeśli masz pytania, można się ze mną kontaktować mailowo: kontakt@prawotuszu.pl, przez moją stronę www.prawotuszu.pl, Instagrama i przez FB Prawo tuszu.

Ania Skuza

Radca prawny, od 2013 roku wspiera przedsiębiorców w legalnym i bezpiecznym rozwoju biznesu. Prowadzi blog pt. „Prawo tuszu”.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.