Najpopularniejsze i najmodniejsze style tatuażu w Polsce

INKspiracje maj 30, 2022

Wydaje Ci się, że tatuaż to czarny tusz w skórze i tyle? Nic bardziej mylnego. Na przestrzeni lat wyewoluowały różnorodne style, a nawet sposoby ich wykonywania. Ilu artystów, tyle pomysłów.

Każdy tatuator ma swoją "linię", upodobania, sposób dziarania, co przekłada się na efekty jego pracy. Nawet rodzaj maszynki ma znaczenie - maszynka cewkowa jest cięższa, niż rotacyjna i automatycznie wymaga innego sposobu pracy nadgarstka artysty. Tatuując metodą handpoke używa się samej igły i poprzez miarowe wbijanie jej z tuszem tworzy się dziarę. Na jej wygląd ma również wpływ głębokość wbicia igły, prędkość jej działania i konsystencja tuszu. Przykładowo dzięki technice grey wash uzyskuje się efekt stopniowego budowania natężenia czerni - polega ona na rozcieńczaniu tuszu we właściwych proporcjach.

Nanoszenie projektu na skórę może być wykonane na różne sposoby, np. poprzez odbicie wzoru z kalki (który jest przerysowany ręcznie długopisem bądź wydrukowany na specjalnej drukarce) lub metodą freehand, tj. rysowanie wzoru flamastrem bezpośrednio na skórze, tworząc jedynie zarys całego projektu. Detale są dodane przez artystę podczas samego tatuowania. Jest to bardzo zaawansowany sposób dziarania, ponieważ wymaga od tatuatora ogromnych umiejętności i doświadczenia - raz postawionej niewłaściwie kreski nie da się cofnąć, więc artysta musi być absolutnie pewny co robi. Metoda ta pozwala na perfekcyjne dopasowanie wzoru do naturalnych załamań ciała, pieprzyków i blizn.

Niektóre style tatuowania nie zmieniły się znacznie na przestrzeni dziejów, np. tatuaż plemienny. Wykonywany jest przez ludy, które żyją podobnie jak ich przodkowie, w pewnej izolacji od współczesnego świata. Tatuaże były (i są nadal) wykorzystywane tam jako wyróżnik danego plemienia, oznaczenie statusu społecznego, talizman lub pamiątka po zwycięskich bitwach.

Obecnie istnieją style tatuowania tak popularne, że tysiące artystów na całym świecie pracują w ich ramach. Możemy wyróżnić m.in.:

Tatuaż Fineline

Tatuaż tworzony bardzo cienką, subtelną kreską, w czerni. Styl ten zyskał dużą popularność wśród płci pięknej. Umożliwia budowanie wielu detali, nawet podczas tatuowania niewielkich kompozycji. Niemniej jest on bardzo wymagający, ponieważ tylko zestaw: odpowiednie tusze, maszynka i doświadczony artysta - pozwala stworzyć perfekcyjny tatuaż w stylu fineline. Rozlanie tuszu pod skórą mogłoby skończyć się katastrofą dla ostatecznego wyglądu pracy. Pogrubienie linii (ratując rozlanie) mogłoby sprawić, że tatuaż straci na subtelności. Tym samym nie ma tu miejsca na poprawki czy próby ukrycia niedociągnięć.

Tatuaż Realistyczny

Tatuaż tworzony w tym stylu ma za zadanie jak najbardziej oddać rzeczywistość. Podczas tatuowania używane są cienie oraz zachowane są proporcje. Powstają zarówno dziarki w kolorze jak i czerni. Często w realistiku powstają portrety członków rodziny, idoli, zwierzęcy przyjaciele, czaszki czy dzikie zwierzęta. Ten styl tatuażu wymaga większej powierzchni skóry, aby móc w pełni odwzorować daną postać.

Tatuaż Oldschool (tatuaż tradycyjny)

Tatuaż tworzony w tym stylu często kojarzony jest z marynarzami z dawnych lat, ponieważ niegdyś głównie oni mogli pozwolić sobie na malunki na ciele, podróżując po całym świecie i stykając się z wieloma kulturami. Tatuaż ten cechują grube, czarne linie; kolor jeżeli jest użyty to w bardzo intensywnej wersji (czerwony, niebieski lub żółty). Cienie nie występują lub w bardzo ograniczonej formie. Częste motywy to: róże, kotwice, czaszki, sztylety, jaskółki, kobiety i podkowy. Tatuaże te są proste, lecz uznawane za klasykę w kulturze tatuażu. Do ich tworzenia najczęściej używa się maszynek cewkowych, aby w pełni oddać ich charakter.

Tatuaż Neotradycyjny

Styl ten powstał bazując na starym dobrym oldschool’u. Różni się tym, że powstałe tatuaże zawierają więcej detali i kolorów. Cechuje go większe urozmaicenie, zabawa barwami i nierzadko szczypta humoru. Pojawiają się cienie i finezyjne projekty, które znajdują swoich fanów zarówno wśród pań jak i panów.

Tatuaż Dotwork

Tatuaż w tym stylu charakteryzują drobne kropki, tworzące cały wzór. Gęstość ich rozmieszczenia buduje cienie i kształty. Technika cieniowania za pomocą punktów to tzw. stippling - im szybciej tatuator przesuwa maszynką po skórze tym większe odległości między kropkami i co za tym idzie, tym jaśniejszy odcień dziarki w danym miejscu. Częste motywy to mandale i tatuaże geometryczne.

Tatuaż Watercolor

Tatuaże w tym stylu przypominają malunki akwarelą lub plamy farby. Charakteryzują się feerią barw i brakiem wyraźnych konturów. Powstają wskutek łagodnego cieniowania i delikatnej modyfikacji kolorów. Jest to styl lubiany szczególnie przez panie, ponieważ charakteryzuje się subtelnością. Częstym motywem są piórka, ptaki i kwiaty.

Tatuaż Japoński (Irezumi)

Ten typ tatuażu czerpie pomysły z kultury japońskiej. Podobno Irezumi praktykowane jest już od 10’000 lat. Występują w nim m.in. samuraje, karp koi, smok, kwiat wiśni, tygrys, maska Oni. Wzory pokrywają duże powierzchnie ciała, zawierają wiele barw i są nasycone ukrytą symboliką.

Trash polka

Tatuaże w tym stylu łączą w sobie elementy abstrakcji i realizmu. Połączenia te charakteryzują się dużym kontrastem, pełnym smug i linii. Kolory używane do wykonania dziarek to: czerń, czerwień i szarość. Powstałe kolaże sprawiają wrażenie pełnych bałaganu i losowości w doborze elementów. Często jednak niosą za sobą pewien przekaz. Oryginalnie wykonywane w studio Buena Vista Tattoo Club w Niemczech, gdzie styl ten się narodził.

Ignorant style

Wzory w tym stylu są bardzo proste, często dwuznaczne, wulgarne i wykonywane pozornie niedbale. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak wykonane przez krnąbrne dziecko, a nie tatuatora. Napisy o podłożu seksualnym, kontrowersyjne przedstawienie postaci religijnych czy buntownicze hasła to norma w ramach tego stylu tatuowania. Najczęściej tworzone w czerni.

Blackout

Tatuaże charakteryzują się tym, że wykonywane są tylko czarnym tuszem i kolor ten pokrywa znaczną powierzchnię tatuowanej części ciała. Ewentualne cienie i wzory budowane są z połączenia głębi czerni i naturalnego odcienia skóry. Niekiedy dziarki w stylu blackout służą do zakrycia niechcianych tatuaży.

Tatuaż Graficzny

Tatuaże w tym stylu wykonywane są tylko w czerni, szarości i bieli. Przypominają rysunki wykonane ołówkiem, tuszem lub węglem. Jeśli chodzi o motywy i rozmiar, panuje tu dowolność. Można spotkać mandale, czaszki, ćmy, węże, kwiaty, ptaki i wiele innych. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia artysty.

Biomechanika

Wzory w tym stylu odwzorowują elementy ciała, tj. mięśnie, ścięgna, kości połączone z elementami mechanicznymi, tworząc swoistą całość. Sprawia to wrażenie jakby osoba wytatuowana miała pod skórą tłoki, sprężyny czy śruby, niczym terminator. Wzory tworzone są w realistyczny sposób, aby jak najbardziej oddać futurystyczną ideę połączenia człowieka i maszyny.

Tatuaż Polinezyjski

Tatuaże te przedstawiają faunę oraz florę oceanów, atrybuty wojownicze i elementy religijne w geometryczny sposób. Wykonywane są tylko czarnym tuszem i mają ukryty przekaz. Wzory mogą być małe i proste lub rozbudowane, zajmując spore powierzchnie.

Tatuaż Newschool (cartoon)

Charakteryzuje się wyraźnymi konturami, szeroką gamą jaskrawych kolorów. Jest współczesną wersją oldschoolu, stawia na detale i przywiązuje większą uwagę do cieni. Dobrze odnajdą się w nim miłośnicy graffiti i kreskówek.

Jak widzisz, tatuaż niejedno ma oblicze. Niekiedy artyści łączą różne style, żeby wyróżnić się na tle innych i stworzyć wymarzony wzór dla swojego klienta. Możesz natrafić na wzory takie jak: realistyczne balony z charakterystycznym odblaskiem, lśniące neony, cieknące, płynne złoto, wzory przypominające prawdziwe naklejki, naszywki oraz wyglądające jak zdjęcia rentgenowskie. Obecnie ograniczeniem jest tylko kreatywność artystów. A Ty, jaki styl wybierasz?

Kredyt na tatuaż - inwestycja w pasje i marzenia | Poradnik finansowy
Czy marzysz o wymarzonym tatuażu, ale obawiasz się wysokich kosztów? Nie martw się, istnieje na to sposób. Kredyt na tatuaż może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować swoje marzenia, ale nie mają wystarczających oszczędności. W tym artykule przedstawimy Ci zalety i wady finans…

Małgorzata Dudziak

Miłośniczka kotów, sushi i tatuaży. Prowadzi sklep www.skinperium.pl oferujący boxy z kosmetykami do pielęgnacji tatuaży oraz pisze artykuły dla TattooArtist.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.