Spektakularna 16. edycja Tattoofest Convention! [PODSUMOWANIE]

Na czasie cze 17, 2023

Miniona, 16. edycja Tattoofest przeszła do historii, a była to edycja spektakularna! Zgromadziła blisko 500 artystów i artystek z ponad 20 krajów, którzy reprezentowali różnorodne style i rodzaje tatuażu. Ich prace powstały przy użyciu różnych technik, od pojedynczej igły, przez te zatwierdzone na bambusowym patyku, aż po klasyczne i nowoczesne maszynki.


W tym roku na festiwalu pojawili się mistrzowie z Tajwanu, artyści z Korei i Hongkongu, a także przedstawiciele niemalże każdego kraju na świecie w tym szczególnie Europy i topowi artyści z Polski.

- Bardzo mi się podobało! Pierwszy raz w Krakowie byłem w zeszłym roku i już wtedy bardzo mi się podobało, ale w tym roku ta impreza mnie zachwyciła swoim rozmiarem i ponownie jakością. Zauważyłem, że ta konwencja ma wysoki standard i wiele atrakcji, które odbywają się równolegle. W mojej opinii poziom konkursów był „world class level”. Zachwyciła mnie też Strefa lat 90. Nie zdawałem sobie sprawy, że historia polskiego tatuażu jest taka „młoda”, bo zaczęła się w okolicach 1991 roku. Ogólnie czuć było pozytywne wibracje – mówi Andy Bonzai, założyciel i przewodniczący Holenderskiej Federacji Tatuażu (NBTK) oraz organizator Rotterdam Tattoo Convention.

Jednym z największych sukcesów było spotkanie twórców polskiego tatuażu, którzy w latach 90. otwierali pierwsze studia, przełamywali stereotypy związane z tatuażem i inspirujący kolejne pokolenia artystów. Teraz mieli okazję zaprezentować swoje techniki i podzielić się doświadczeniami.

Legendy polskiej sceny tatuażu (więcej) | Fot. Rafał Janik

- Po raz pierwszy na festiwalu wprowadziliśmy strefę poświęconą piercingowi, gdzie pracowało 8 specjalistów przekłuwania, wykład i spotkanie w Stefie Dialogu „Posłuchajże” skupiły uwagę na tej rozwijającej się branży. Innymi gośćmi, Stefy Dialogu, którzy zostali bardzo ciepło przyjęci byli: Andrzej Dragan, Łukasz Orbitowski, Ola Gałka-Reczko i nasz specjalny gość z Waszyngtonu, Lars Krutak – wylicza Aleksandra Hałatek, organizatorka Tattoofest Convention.

Oprócz tego czas festiwalowy wypełniły tradycyjne konkursy tatuażu, gdzie na scenie zaprezentowano 640 tatuaży, z czego 220 zostało wykonanych podczas imprezy. Największą popularnością cieszyły się kategorie: Graficzny wygojony (blisko 100 prac!), Realistyczny kolorowy wygojony i Realistyczny cieniowany wygojony. Wśród konkursów, które odbyły się w trakcie festiwalu, dominowała kategoria Tatuaż Graficzny.

Szczególnie interesujące okazały się też tatuaże wykonane w ramach kategorii Kooperacje, gdzie pierwsza nagroda trafiła do 4 artystów (Butenko Serik, Art Kosewski, Jarek Goraj, Kares), którzy wspólnie wykonywali tatuaż w klimacie Super Mario Bros. na całych plecach. Gratulacje dla nich za świetne przygotowanie i ogrom prac, a dla modela za wytrwałość!

- Osobiście odwiedziłem setki konwencji w mojej karierze, a ta w Krakowie jest zdecydowanie jedną z tych, które najbardziej mi się podobały. Niesamowita lokalizacja, wspaniała lista artystów biorących udział, tacy jak mój przyjaciel Stefano Alcantara, Rich Harris i Alessio Ventimiglia. Miałem okazję zobaczyć tak wielu utalentowanych artystów, których wcześniej nie znałem. Cieszę się, że nie byłem jednym z sędziów konkursów na najlepsze tatuaże, ponieważ Ci mieli bardzo trudne wybory do podjęcia. Poziom prac był naprawdę wysoki a wręcz niesamowity. Podobały mi się wszystkie konkursy, zwłaszcza finał konkursu Tattoo Championship organizowanego przez Tofiego i Pnwesky'ego. A do tego Strefa lato 90-tych. Była czymś, czego nigdy wcześniej nie widziałem. Przeniosło mnie do starych dobrych czasów. Miło było zobaczyć, że tłumy młodych artystów chciało poznać historię polskiej sceny tatuażu. Polska szkoła artystyczna należy do jednej z najlepszych na świecie, a dzięki takiej inicjatywie na własne oczy widziałem, że przyszłość waszych artystów jest w dobrych rękach. Kończąc, muszę powiedzieć, że sam Kraków stał się jednym z moich nowych ulubionych miast, to była moja pierwsza wizyta tu, ale czuję, że nie ostatnia – dodaje Battifiacca, Dyrektor World Famous Ink na Europę.

- Chcielibyśmy pogratulować wszystkim artystkom i artystom oraz ich modelkom i modelom, którzy wzięli udział w konkursach. Dziękujemy również Jury za wybór najlepszych i najbardziej wyróżniających się prac spośród tylu znakomitych dzieł. Zapraszamy wszystkich na kolejną edycję, która odbędzie się 15-16 czerwca 2024! Do zobaczenia! – zachęca Aleksandra Hałatek.

Nagrodzone tatuaże podczas Tattofest Convention w Krakowie 2023 [GALERIA]
W dniach 10-11 czerwca w Krakowie odbyła 16. edycja Tattoofest Convention, w której udział wzięło ponad 500 artystów, którzy rywalizowali w konkursach na najlepsze tatuaże w 16 kategoriach. Na scenie zaprezentowano 640 tatuaży, z czego 220 zostało wykonanych podczas imprezy. ----------------------…

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.