Masz tatuaż? Oddaj krew! Akcja społeczno-informacyjna branży tatuażu!

Na czasie sie 21, 2021

Wakacje to czas, kiedy jeszcze bardziej niż zwykle potrzebna jest krew. Zasoby gromadzone w centrach krwiodawstwa są często o tej porze roku na wyczerpaniu. Co możemy zrobić? Możemy się zjednoczyć i zaapelować do wszystkich wytatuowanych osób o oddawanie krwi! Obalmy mit, że osoby, które miały wykonany tatuaż nie mogą oddawać krwi! Wszystkie ręce na pokład.

Pobierz grafikę akcji i udostępnij ją na swoim Instagramie lub FB z hasłem #masztatuazoddajkrew i oznacz jak najwięcej swoich znajomych. Niech ludzie usłyszą nasz wspólny apel!

Grafiki do pobrania TUTAJ


- Pomysł akcji powstał, gdy zobaczyłem tatuaż, który został umieszczony w naszym serwisie TattooArtist.pl. Był to zupełnie inny pomysł niż standardowe tatuaże, np. z grupą krwi. Zacząłem drążyć temat u tatuażysty, który go wykonał a następnie u Tomasza, który go sobie wytatuował. Okazało się, że Tomasz ma 35 lat i pracuje w służbie więziennej. Jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch córek. Tak w skrócie powstała idea akcji, która ma nakłonić do oddawania krwi i obalić mit, że ten kto ma tatuaż nie może tego zrobić. Wakacje zaś to najtrudniejszy czas  bo krwi brakuje – tłumaczy Krzysztof Piekło z TattooArtist.pl.

Do naszej akcji przyłączyli się tatuażyści oraz TATTOOFEST - najstarszy polski magazyn o sztuce tatuażu wydawany od 2007 roku. Akcję swoim patronatem objęło Narodowe Centrum Krwi.

Masz tatuaż? Oddaj krew! Historia Tomka

- Chciałem tatuaż z grupą krwi, ale zależało mi by był unikatowy. Większość osób ma standardowe tatuaże na przedramieniu. Pomyślałem więc, że połączenie worka, do którego pobierana jest krew z dopisaną grupą krwi będzie czymś niecodziennym. Pomysł ten przedstawiłem Michałowi Bryndalowi, a projekt, który zrobił był dokładnie tym, o co mi chodziło. Tatuaż pokazuje, że oddane mam ponad 20 litrów krwi i jestem Honorowym Dawcą Krwi - Zasłużonym dla Zdrowia Narodu oraz informuje jaką mam grupę krwi - opowiada Tomasz Tausznik ze Strzelec Opolskich.

Tomasz  oddaje krew od 2005 roku. Pierwsza donacja miała miejsce jak był w wojsku.

- Wtedy oddałem krew by uzyskać dwa dni wolnego. Jednak po wyjściu z wojska dalej oddawałem krew. Myślę, że oddawanie krwi jest jak nałóg. Jak Ci się spodoba chcesz to powtórzyć. Z czasem zdałem sobie sprawę, że oddając krew ratuję czyjeś życie. Dodatkowo, moja grupa krwi, tj. ORH- jest akceptowana przez każdego biorcę, co czyni ją uniwersalną i zarazem bardzo potrzebną – dodaje Tomasz Tausznik.

Ciekawostką jest fakt, że jest to pierwszy w życiu tatuaż Tomasza.

- Pomyślałem, że to świetny pomysł. Worek z krwią od początku wydawał się być strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Stwierdziłem, że muszę przy tatuowaniu dać z siebie 200%, bo choć sam ze względów zdrowotnych niestety nie mogę być dawcą krwi, to w 100% popieram takie działania. To bardzo szlachetne pomagać innym. W trakcie tatuowania dużo rozmawialiśmy o oddawaniu krwi, o potrzebie niesienia pomocy innym, również o przypadku Tomka. Wszyscy obecni w studiu byli pod wrażeniem tego wyniku – 20 litrów krwi. Jeśli ktoś nie potrafi sobie wyobrazić ile jest to krwi to niech ustawi obok siebie 20 kartonów mleka – mówi tatuażysta Michał Bryndal, ze Studia „Bez Bólu Tattoo” w Strzelcach Opolskich.

Oddawania krwi nie trzeba się bać! Oddawanie krwi nie boli! Sama donacja trwa ok 10 min. Przy pobieraniu krwi lub jej składników używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

- Ból to tak naprawdę jedno wbicie igły. Mitem jest, że jak się odda raz krew, to trzeba już stale to robić. Sam tatuaż nie jest przeszkodą do oddania krwi czy szpiku. Sam odliczam dni, kiedy będę mógł znowu oddać krew. Po zrobieniu tatuażu obowiązuje 6 miesięczna dyskwalifikacja  z oddawania krwi. Jednak po tym czasie donacja jest możliwa, wystarczy tylko chcieć. Jak dotąd nie wymyślono zamiennika krwi. Więc serdecznie zachęcam wszystkich do oddawania krwi, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna nam czy naszym bliskim – podsumowuje Tomasz Tausznik.

- Osoby, które miały wykonany tatuaż mogą oddawać krew. Komunikat skierowany do dużej grupy miłośników tatuaży i piercingu jest doskonałym przykładem, że mity na temat krwiodawstwa należy przełamywać. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi w zakresie oddawania krwi i jej składników, wystarczy odczekać 6 miesięcy od wykonania tatuażu, by móc ratować zdrowie i życie drugiego człowieka. Krew jest bezcennym lekiem, którego nie można kupić ani wyprodukować, może go ofiarować wyłącznie człowiek – powiedziała dr n. o zdr. inż. Małgorzata Lorek, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa, że krew jest potrzebna każdego dnia i nie da się jej wytworzyć w laboratorium. Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, które utraciły swoją własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, kobietom w ciąży, dzieciom i noworodkom.

W Polsce krew i jej składniki można oddawać w 23 Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w Oddziałach Terenowych oraz podczas mobilnych akcji krwiodawstwa. Oddawanie krwi było i jest całkowicie bezpieczne. Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, również mogą oddawać krew. W przypadku szczepionki firmy Pfizer/BioNTech lub  Moderna wystarczy, że minie 48 godzin od dnia podania dawki szczepionki, a po zaszczepieniu preparatem firmy AstraZeneca lub Johnson&Johnson konieczne jest odczekanie 14 dni od dnia podania dawki szczepionki.


Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym i wypoczętym, zdrowym, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie i życie człowiekowi.

Pobierz grafikę akcji i udostępnij ją na swoim Instagramie lub FB z hasłem #masztatuazoddajkrew i oznacz jak najwięcej swoich znajomych. Niech ludzie usłyszą nasz wspólny apel!

Grafiki do pobrania TUTAJ

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.