Nagrodzone tatuaże podczas Katowice Tattoo Konwent 2021 [GALERIA]

Na czasie paź 07, 2021

Za nami kolejna i ostatnia już w tym roku odsłona Tattoo Konwent. Tym razem cykl tych wydarzeń zakończyły Katowice. W tym roku organizatorzy, którzy nieustannie szukają kreatywnych rozwiązań, postawili na żeńskie jury w składzie: Joanna Fąferko, Kalina Szymkiewicz oraz Candy Ink.

Joanna Fąferko:  Katowice to miasto, które mojemu sercu jest bardzo bliskie, bo właśnie tam w Rock’n’Rollu zaczęła się moja prawdziwa przygoda z tatuażem. Bardzo cieszę się, że miałam zaszczyt znaleźć się po tej drugiej stronie i tym razem oceniać ciężką pracę wystawiających się tam artystów. Wraz ze mną w jury zasiadły niesamowite artystki i jak się później okazało, wspaniale osoby. Nie znałyśmy się wcześniej, a każda z nas reprezentowała inny styl. W ciągu dwóch dni konwencji przyszło nam zobaczyć ponad 700 (sic!) najróżniejszych prac. Ich poziom zdecydowania przerósł moje wyobrażenia, a ze względu na to, że konwencje nie trwają 7 dni miałyśmy bardzo ograniczoną ilość czasu i kategorii. Chcąc przeprowadzić wszystko sprawnie i w naszych oczach jak najbardziej sprawiedliwie, przed pierwszym konkursem spotkałyśmy się żeby omówić nasze kryteria i wyobrażenia co do oceniania i przy okazji się poznać.

Candy Ink: Dla mnie możliwość wystąpienia w damskim składzie jury było fantastycznym doświadczeniem! Bardzo spodobała mi się taka idea, myślałyśmy w podobny sposób i zwracałyśmy uwagę na podobne rzeczy, więc ocena prac poszła nam szybko i sprawnie. Poziom prac był na prawdę wysoki. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona zarówno tym, jak i ilością zgłoszonych tatuaży oraz różnorodnością styli. Naprawdę trudno było wybrać spośród wszystkich tylko kilka. Bardzo ucieszyłam się, że mogłyśmy wyróżnić dodatkowych tatuatorów, to było super.

Fot. Maciek Wróblewski

Kalina Szymkiewicz: Poziom konkursu w Katowicach był bardzo wysoki, a ilość zgłoszonych prac była imponująca. Naprawdę miałyśmy pełne ręce roboty. Bardzo żałowałyśmy, że nie ma więcej nagród, bo chętnie wyróżniłybyśmy większą ilość prac, a przy tak dużej liczbie świetnie wykonanych tatuaży decyzja, kto będzie w pierwszej trójce, łatwa nie była. Jeśli chodzi o moje podejście do oceniania, to myślę, że było ono podobne do tego, czym kierowały się dziewczyny.

Joanna Fąferko:  Bardzo zgodnie ustaliłyśmy, że poza samym pomysłem (który był oczywiście niezwykle ważny - bo kreatywność jest cudowną cechą) najważniejsze będą dla nas - technika, kompozycja, odpowiednie umieszczenie względem anatomii, dopasowanie do kategorii, oraz ciężko mi tu znaleźć określenie - świeżość - czyli damy szanse różnym artystom i jeśli jeden artysta wystawiał dwie prace, które były zbliżone to dostawał wyższe miejsce zamiast dwóch nagród. Ważnym kryterium ustalonym wcześniej z Tattoo Konwent była obecność artysty, lub studia po odbiór nagrody. To był ukłon w stronę tych, którzy zadali sobie trud i dojechali na miejsce.

Kalina Szymkiewicz: Tak jak mówi Asia, ważna dla nas była technika wykonania, dokładność, kompozycja, odpowiednie rozmieszczenie wzoru na ciele. Poza samym wykonaniem, zwracałyśmy też uwagę na pomysłowość autorów. Kolejnym elementem, który podlegał ocenie była zgodność pracy z kategorią, do której została zgłoszona. Zwracałyśmy też oczywiście uwagę na ilość pracy włożonej w wykonanie wzoru. Ocena tych podstawowych czynników była dla nas kluczowa w podjęciu decyzji.

Joanna Fąferko:  Ustalenia, ustaleniami, ale było naprawdę trudno. W niektórych konkurencjach przydałoby się nam co najmniej 8 miejsc na podium. Jednak zasady, które sobie jasno określiłyśmy pomogły i decyzje były w miarę jednogłośne. Każda z nas w to „jurorowanie” wsadziła część siebie i zdecydowanie uzupełniałyśmy się wzajemnie.

Candy Ink: Co do oceny - jako pierwsze w oczy rzucają się: technika i kompozycja, natomiast później wszystkie niuanse danej pracy, coś co przyciąga wzrok i robi „wow”. Najczęściej jest to czystość tatuażu, paleta barw, jakieś zabiegi stylistyczne wyróżniające pracę spośród innych.
Warto też podkreślić, że tak naprawdę wybieranie prac jest na tym etapie dosyć subiektywne, ponieważ do każdej osoby trafi co innego.

Joanna Fąferko:  Kilka rzeczy jednak wyjątkowo rzuciło mi się w oczy. Część artystów nie czytała opisu kategorii na stronie Konwentu. Zawsze znajduje się tam szczegółowy opis każdego konkursu. Przez co niewielką ilość prac odsyłaliśmy do innych kategorii (np. w tatuażu małym znalazły się prace o formacie przekraczającym A4). Część osób przychodziła nasmarowana solidną warstwą maści co utrudniało ocenę. Zauważyłam też, że Polska scena tatuażu rozwija się w wielu nowych kierunkach, które obecnie ciężko nawet określić, czy nazwać - i to jak kreatywnych mamy artystów jest niesamowite.

Fot. Maciek Wróblewski

Kalina Szymkiewicz: Muszę przyznać, ze praca z Joanną i Laurą była zaszczytem. Dobrze się dogadywaliśmy i byłyśmy zgodne. Oby więcej takich damskich jury w przyszłości (śmiech).

Candy Ink: Dla mnie osobiście rola jurorki jest świetną okazją do tego, żeby samej się uczyć i lepiej rozumieć sztukę tatuażu, a oglądając tyle świetnych prac na żywo, jedna po drugiej, czuję się zainspirowana i zmotywowana do własnych działań (śmiech).

Joanna Fąferko: Na sam koniec dodam, że pomimo iż te dwa dni były bardzo męczące i stresujące - bardzo chciałyśmy być fair i zachować pełen profesjonalizm - było to niezwykle cenne doświadczenie. Sama dostałam porządnego kopa rozwojowego, a zdziwienie na twarzy niejednego zwycięzcy było największą nagrodą! Jeśli mogę to z tego miejsca chciałam podziękować organizatorom za świetny event, wysoki poziom i super współpracę. Podziękowania lecą też w stronę koleżanek z jury - to była mega przyjemność Was poznać i współpracować z Wami na takim poziomie.

Najlepszy Tatuaż Duży (sobota)

Najlepszy Tatuaż Tradycyjny & Neotradycyjny (sobota)

Najlepszy Tatuaż Graficzny/Geometryczny (sobota)

Najlepszy Tatuaż Rękaw/Nogawka/Cały Przód/Całe Plecy (sobota)

Najlepszy Tatuaż I Dnia - (sobota)

Najlepszy Tatuaż Mały (niedziela)

Najlepszy Tatuaż Realistyczny/Portret  (niedziela)

Najlepszy Tatuaż dla Debiutantów (niedziela)

Najlepszy Tatuaż Dwudniowy & Kolaboracje (niedziela)

Najlepszy Tatuaż II Dnia Konwentu (niedziela)

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.