Poradnik o tatuażu, czyli jak tatuować się mądrze

Na czasie lip 29, 2020

Jest to poradnik dla klientów, którzy stoją przed decyzją o wyborze tatuatora. Fajne rzeczy znajdą tam zarówno osoby, które będą robić sobie pierwszy tatuaż, jak i osoby, które już coś na skórze noszą. To nie jest książka dla początkujących tatuatorów. O poradniku rozmawiamy z Konstancją Żuk - autorką podręcznika oraz tatuażystką.

Co skłoniło Cię do napisania tego poradnika? Panuje niewiedza w kwestii tatuażu?

Moja misja edukacyjna zaczęła się wcześniej, niż zrodził się pomysł na książkę. Ze wszystkich stron słyszałam „klienci tak wielu rzeczy o tatuażu nie wiedzą”. I rzeczywiście tak jest! Gdy robiłam sobie pierwszy tatuaż popełniłam duży błąd. Tatuatorka nie wyjaśniła mi nic. Zrobiła, co jej przyniosłam. Mimo, że styl własny miała super, ale ja, dziewuszka z drugiej klasy liceum nie miałam pojęcia o tatuażu w ogóle! Gdyby tylko mi powiedziała „stara, usiądź, pogadajmy. Popatrz, czym ja się zajmuję, zróbmy coś takiego” zgodziłabym się. Bez wahania. Ale to się nigdy nie zdarzyło. Ta sytuacja sprawiła, że wsiąknęłam w temat tatuażu bez reszty, aby nie popełnić kolejnych błędów, a chciałam wydziarać sobie większość ciała i z czasem tatuaż stał się całym moim życiem. Postanowiłam pomóc innym dziewczynom i chłopakom jak ja kiedyś, aby wiedzieli, jak się przygotować. Rozpoczął się proces pisania felietonów, prowadzenia spotkań, nagrywania rozmów. Postanowiłam zrobić wszystko, aby dotrzeć do ludzi, po to, by mogli w pełni korzystać z tego, co ma do zaoferowania nasza branża. A ta ma do zaoferowania znacznie więcej, niż powtarzalne wzory z internetu.

Sama dziarasz niespełna 4 lata. Czy uważasz, że masz na tyle doświadczenia, żeby doradzać innym?

Ha! Często dostaję to pytanie i właściwie nie wiem, z czego ono wynika. To jest poradnik dla klientów o tym, jak się dobrze tatuować. Tu nie ma znaczenia, ile dziaram, gdyż nikogo nie uczę i nie będę uczyć, jak tatuować. To zostawiam innym. To jest zbiór wiedzy na temat około tatuażowy i jako osoba, która tatuuje się ponad 10 lat u topowych polskich i zagranicznych artystów, odwiedzająca konwenty, czytająca prasę branżową, oddychająca, żyjąca i śniąca tatuażem, chcę przekazać swoje rady w temacie tego, jak nie wyjść ze studia z giga babolem. Czerpię z doświadczeń własnych, własnych błędów, doświadczeń w relacji tatuator - klient także moich kolegów z branży, bo wszyscy regularnie jesteśmy po obu stronach maszyny. Ja się staram non stop rozwijać i uczyć, nie tylko tego, co związane z samą techniką tatuowania, ale też ze wszystkim wokół tego zawodu - są ludzie, którzy tatuują i 20 lat, przy czym ani wciąż tatuować nie potrafią, ani wiedzy nie mają żadnej. Dla nich niezawinięty kabel jest okej, a oldschool i watercolor to ta sama kategoria stylistyczna, boli mniej, gdzie więcej tkanki tłuszczowej, a tribiotyk do gojenia sprawdzi się idealnie. No nie.

Jakim językiem jest napisany? Fachowym czy takim dostępnym? Czy są ilustracje?

Książka jest napisana moim językiem, czyli bardzo przystępnym i codziennym. Pisałam ją dokładnie tak, jak rozmawiam z klientami - zupełnie na luzie. Z dozą humoru, czasem tam trochę pogrożę palcem, w cudzysłowie oczywiście. Książka jest bezpośrednio związana z moim cyklem felietonów i spotkań na żywo, w związku z czym znajdują się w środku fotografie, ale przede wszystkim dużo informacji do przyswojenia.

Jakie kwestie w nim poruszasz?

Starałam się stworzyć kompendium dla osób, które chcą zrobić sobie dziarę. Od tego jak wybrać studio, tatuatora, czym jest styl, na co zwrócić uwagę w portfolio, jak się skontaktować, potem na co zwrócić uwagę w samym studio, o tym, jak przebiega proces projektowy, jak to jest z tą ceną, bólem, czasem, wielkością, miejscem, pielęgnacją, wszystkie za, przeciw, może - i wiele innych aspektów.

Ile trwało pisanie i zbieranie materiałów? Czy ktoś Ci pomagał?

Dwa i pół roku i cały gigantyczny projekt „edukacja” przeprowadziłam w pojedynkę.

Jesteś z siebie dumna?

Dumna. To jest takie dziwne słowo dla mnie, bo ja jestem okropnym typem człowieka, który nigdy do końca nie jest zadowolony. Dla mnie zawsze można lepiej, bardziej, więcej - ale na pewno mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwa, bo może ta książka trafi w ręce kogoś, kto stoi przed ważnym wyborem właśnie i zmieni jego punkt widzenia.

Gdzie można kupić poradnik?

Poradnik w cenie 39 zł dostępny jest w sklepie LoveInk.pl oraz Dziaraj.pl. Można zamówić go również przez moje portfolio na TattooArtist.pl

Żuk Tattooing - Zobacz portfolio i zrób tatuaż
Żuk Tattooing - tatuażysta z Bielsko-Biała. Portfolio tatuaży, wzorów, informacje kontaktowe.

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.