POSŁUCHAJŻE — Strefa Dialogu na Tattoofest Convention w Krakowie

Na czasie maj 16, 2023

POSŁUCHAJŻE — Strefa Dialogu to projekt, który powstał w 2022 roku. Jego pierwszą odsłonę mieliście okazję obserwować podczas 15. edycji Tattoofestu. Szczegóły tegorocznej Strefy poniżej.


- Poszukujemy wartościowych treści i interesujących osób, które pomogą nam się rozwijać i eksplorować nowe obszary. Jak to w strefie Dialogu — będziemy rozmawiać. Tym razem o tradycjach tatuażu i jego obecności w sztuce, kulturze i show biznesie. Zainspirowani antropologią tatuażu i jego niezaprzeczalnym wpływem na ludzkie życie, zaprosiliśmy do rozmowy ludzi, którzy są związani z tatuażami, ale w niecodzienny sposób. Nasze zaproszenia przyjęli między innymi: antropolog i fotograf Lars Krutak, pisarz Łukasz Orbitowski, dziennikarka zakochana w kulturze Polinezji Ola Gałka-Reczko, czy wybitny fizyk teoretyk Andrzej Dragan - mówi Aleksandra Hałatek z Tattoofest.

Nie zabraknie rozmów branżowych, o metodach na stare, niechciane tatuaże, laserowym ich usuwaniu, czy bezpiecznym zdobieniu ciała piercingiem. Dlatego w Strefie Dialogu POSŁUCHAJŻE spotkacie również Beatę Kwaśniewską — Pierce Beti oraz Anię Małachowską — Angie Piercing oraz Konrada Horodeckiego — Rudy Dziara i Piotra Hryniów z Wojen Laserowych.

- Rozmawiał z naszymi gośćmi będzie dziennikarz Piotr Miecznikowski. Będzie uważny i dociekliwy, a jego pytania zapewne nie jednego słuchacza mocno zaskoczą. Spotkania mają charakter otwarty. Wystarczy, że znajdziesz wolny leżak i zamienisz się w słuch. Piotr już po raz drugi poprowadzi rozmowy w Strefie Dialogu – POSŁUCHAJŻE. Do zobaczenia i usłyszenia! - podsumowuje Aleksandra.

Bilety na imprezę dostępne są na stronie: www.convention.tattoofest.pl i przez Going.

Bilet upoważnia do wstępu na teren festiwalu i udział we wszystkich atrakcjach. Zakupiony bilet zostanie wymieniony na opaskę wstępu, umożliwiającą opuszczanie i powrót na teren imprezy. Dzieci do 12. roku życia w towarzystwie rodzica lub prawnego opiekuna są  zwolnione z opłaty. Warunkiem jest okazanie dokumentu potwierdzającego  wiek dziecka.

Andrzej Dragan – polski fizyk teoretyk i artysta: fotograf, kompozytor oraz twórca filmowy, popularyzator nauki

Andrzej Dragan urodził się w 1978 roku w Koninie. Jest doktorem habilitowanym fizyki i fotografem. Zdobył wiele nagród krajowych i międzynarodowych w dziedzinach artystycznych. Obecnie jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego profesorem wizytującym na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.

Fotografią zajmuje się od 2003 roku, opracował własną metodę cyfrowej obróbki fotograficznej polegająca na retuszu światła i nazwaną Efektem Dragana. Jest autorem sesji fotograficznych wielu znanych osób, jak na przykład: David Lynch, Mads Mikkelsen, Andrzej Mleczko czy Kuba Wojewódzki. Fotograf Roku brytyjskiego pisma „Digital Camera”, nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes za kampanię dla marek Converse i Energizer, autor wystaw m.in. w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Nowym Jorku i wyświetlanej na fasadzie Pałacu Kultury w Warszawie. Zdobywca Best in Show brytyjskiego magazynu „Creative Review” i Złotego Miecza KTR za debiutancki film („Dylatacja czasu”), głównej nagrody London Film Festival („Face your mask”) autor krótkich filmów (HBO, Netflix) i teledysków (Behemoth, Quebonafide).

W 2019 roku ukazała się jego książka „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”, w której popularyzuje fizykę i zagadnienia z nią związane.

Aleksandra Gałka-Reczko – dziennikarka, reporterka

Jej reportaże możecie znaleźć m.in. w Magazynie TVN24, „Dużym Formacie”, portalach Onet, Aleteia Polska czy w „Non/fiction – nieregularniku reporterskim”. Laureatka IV edycji Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego. Miłośniczka Nowej Zelandii i kultury polinezyjskiej. Podczas swojego pobytu w Nowej Zelandii spotkała się z Pouroto Ngaropo – wodzem maoryskiego plemienia Ngati Awa, który jest uznawany za wskrzesiciela kultury „moko mataora” – tradycyjnego tatuażu twarzy Maorysów.

Lars Krutak – antropolog tatuażu. Od ponad 20 lat podróżuje po świecie, aby poznać rdzenne plemiona i zgłębić ich praktyki tatuażu i związane z nimi tradycje

Krutak jest autorem ponad 90 artykułów do czasopism naukowych i popularnych magazynów, a jego książki obejmują historię tatuażu rdzennej Ameryki Północnej, północnych Filipin, archeologiczną historię tatuażu oraz duchowe aspekty tatuażu i skaryfikacji, w tym starożytne wytatuowane mumie. Do tej pory dr Krutak przeprowadził badania nad tatuażami z ponad 50 społecznościami tubylczymi w ponad 30 krajach.

Oprócz swoich publikacji Krutak wyprodukował i był gospodarzem 10-częściowego serialu dokumentalnego “Tattoo Hunter” na Discovery Channel. Lars Krutak ma na swoim koncie także dokument na Instagramie TV Patterns of Life: Tattoos of the Naga oraz dwie książki, w tym “Tattoo Traditions of Asia” (pierwsza książka na ten temat) wydawnictwa University of Hawai’i Press. Ma słowackie korzenie i mieszka z rodziną w Waszyngtonie.

Anna Małachowska – twórczyni i właścicielka największego studia piercingowego w Polsce, piercerka z wieloletnim doświadczeniem

Za cel obrała sobie propagowanie jak najwyższych standardów w piercingu zarówno, w jakości pracy, unikalnego spojrzenia na tę sztukę oraz bezpieczeństwa swoich klientów. Kilka lat temu rozpoczęła swoje autorskie szkolenia, które przyczyniły się do rozwoju pięknej sztuki ozdabiania ciała w naszym kraju i poza jego granicami. Jej uczniowie pracują w topowych studiach także na terenie Europy a także tworzą autorskie pracownie. Nauczanie okazało się jej pasją, co zaowocowało powstaniem #Familiangie, zrzeszającej jej uczniów tworząc unikalną grupę wsparcia i wiedzy. Angie współpracuje także z najlepszymi artystami z wielu kontynentów czerpiąc od nich wciąż wiedzę i wsparcie merytoryczne.

Beata Kwaśniewska, znana również, jako PierceBeti to piercerka z wieloletnim doświadczeniem

Pracę w tym zawodzie rozpoczęła w Toruniu. Później przekłuwała również w Bydgoszczy oraz Brodnicy. Obecnie jest członkiem sztormowej rodziny w Gdańsku. Profesjonalnie przekłuwa od 2011 roku, a od 2016 rok w rok bierze udział w największej w Europie konferencji dla piercerów – BMXnet Conference. Beata jest prezeską stowarzyszenia Professional Piercers Poland oraz wiceprezeską stowarzyszenia InkedEarth. Jej doświadczenie w pracy, jako piercer, wcześniejsze liczne współprace z organizacjami pozarządowymi oraz częste wyjazdy na wydarzenia branżowe pozwoliły jej w 2021 roku zorganizować pierwszą w Polsce konferencję dla profesjonalnych piercerów. Beti nawiązała współpracę z amerykańskim stowarzyszeniem APP, organizatorami BMXnet oraz licznymi wiodącymi firmami z branży piercingu. Nie zatrzymuje się i dąży do ciągłego rozwoju nie tylko własnego, ale też całej polskiej sceny piercingu.

Łukasz Orbitowski urodził się w 1977 roku w Krakowie. Tu też ukończył studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Swoje recenzje i felietony publikował między innymi w „Nowej fantastyce”, w „Przekroju”, „Lampie” oraz w „Gazecie Wyborczej”. Prowadził też program „Dezerterzy” na antenie TVP Kultura.

Pierwszy zbiór opowiadań pisarza „Złe wybrzeża” pojawił się w 1999 roku.  Do jego najważniejszych dzieł należą powieści „Tracę ciepło” z 2007 roku, niezwykłe połączenie horroru z powieścią obyczajową zatytułowane „Święty Wrocław” z 2009 roku, a także „Szczęśliwa ziemia” oraz „Inna dusza”.

W 2007 roku powieść Orbitowskiego „Tracę ciepło” otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. W 2013 roku Łukasz Orbitowski uzyskał nominację do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury oraz nominację do Nagrody imienia J. Zajdla za powieść „Szczęśliwa ziemia”. W 2016 roku otrzymał Paszport Polityki za powieść „Inna dusza”, za to dzieło otrzymał również nominacje do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Kolejno powstały „Exodus” w roku 2017 i „Kult” w 2019.

A, ostatnio Łukasz Orbitowski sięgnął do historii tajemniczego obiektu latającego, który spadł do gdyńskiego basenu portowego pod koniec lat pięćdziesiątych w książce „Chodź ze mną”.

Konrad Horodecki - Rudy Dziara

Tatuowaniem zajmuje się od blisko 20 lat, chociaż jak sam twierdzi: w ciągu ostatnich 10 lat nauczył się najwięcej, stawiając wszystko na jedną kartę i dając się ponieść flow i światowi tatuażu. W trakcie tych dwóch dekad przeprosił się już z większością styli, nie mogąc się odnaleźć. Aż wreszcie pewnego dnia opracował i dopracował swój własny styl, łącząc ze sobą – dość niszowe- techniki tatuażu: Blackout oraz White on black w różnych formach, jako nowa dziedzina coverów.

W Strefie Dialogu – POSŁUCHAJŻE Konrad opowie o technikach, o sprzęcie, o podejściu do klienta i asertywności artystycznej w branży tatuatorskiej.

Piotr Hryniów

Ukończył Wydział Stosunków Międzynarodowych – specjalność: Turystyka Międzynarodowa, choć nigdy nie pracował w turystyce. Po latach pracy w Action Sport i organizacji eventów – w roku 2017 trafił do branży tatuatorksiej. 2 lata później rozpoczął projekt “Wojny Laserowe”.

Od tego czasu nabierał doświadczenia usuwając setki tatuaży. Jak sam mówi: laserowe usuwanie tatuażu to poważny zabieg i dlatego do każdego klienta podchodzi bardzo indywidualnie.

Rozmowy prowadził będzie Piotr Miecznikowski

Piotr rodził się i większość życia spędził w Warszawie, gdzie przeważnie grał na basie i pisał teksty dla mediów, firm fonograficznych i muzyków. Nie zaważając na ponad dwudziestoletni dorobek, nie lubi sam o sobie mówić, że jest „dziennikarzem”. Ale jakkolwiek tego słowa nie unikać – jest. Jego teksty, wywiady, relacje i zdjęcia pojawiały się w Mystic Art, Machinie, Hi Fi i Muzyka, Przekroju i Tattoofest Magazine. Od kilku lat związany jest ze studiem Matka Cię Zabije w Jaworznie i Katowicach, gdzie zajmuje się piercingiem oraz promocją i marketingiem. Tatuaże pokochał za sprawą dziadka, który miał na przedramieniu pięknego ptaka siedzącego na gałęzi. Dziadek nigdy nie chciał opowiedzieć historii tego tatuażu i dopiero wiele lat później babcia zdradziła, że to cover, pod którym ukryty jest numer z niemieckiego obozu. Od tamtej pory tatuaże kojarzą mu się wyłącznie z odwagą i duchową siłą.

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.