Tofi - Podsumowanie 2022 r. w branży tatuażu

Na czasie sty 11, 2023

Jako artysta tatuażu osiągnął już wszystko. Z powodzeniem prowadzi własne studio INKognito w Rybniku, cieszy się uznaniem zarówno klientów jak i kolegów z branży, a do tego ciągle idzie do przodu tworząc nowe około tatuażowe projekty. Jak wyglądał miniony rok dla branży z perspektywy Tofiego? O tym poniżej.


Jaki z Twojej perspektywy był dla branży rok 2022?

2022 dla branży był testem i to jak ten test przeszła jest wielopoziomowe. Najlepsze światowe konwencje reaktywowały się i udział w tych największych takich jak Kraków, Mediolan czy Bruksela to była jakość, do jakiej przyzwyczajeni byliśmy przed laty, więc jeśli o mnie chodzi to super. Był to również wzmożony rok, jeśli chodzi o ilość pracy pod tym względem, że zewsząd z zewnątrz dochodziły mnie głosy o zmniejszonych bookingach, co wymusiło na artystach większe skupienie się na kliencie i jakości prac. Tak, więc branża zaczyna się budzić do życia i miło się patrzy na to zjawisko obecnie, ponieważ owocuje wspaniałymi tatuażami oraz branżowymi projektami, które budują ten nasz świat- jak dla mnie wszystko na plus.

Czy nie masz wrażenia, czynniki zewnętrze takie jak pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja rykoszetem uderza w branże tatuażu?

Nie mam takiego wrażenia. Inflacja była już dawno przed pandemia oraz przed wojna, więc to żadna nowość. Nasza branża rządzi się swoimi prawami i zwyczajnie zawsze byliśmy poza głównymi zawirowaniami finansowymi i politycznymi o ile tylko mogliśmy pracować, więc ten, kto ma sobie poradzić ten sobie poradzi.  

Sukces i rozczarowanie roku?

Rozczarowań nie mam żadnych. Moim osobistym sukcesem jest życie prywatne oraz moje studio, które przeszło grubą metamorfozę zarówno wizualną jak i organizacyjną, z czego jestem mega dumny, jak również z TCPL, któremu daliśmy życie wraz z Maxem i z Szymonem.

Podsumowując, jaki był dla Ciebie ten rok? Udany? Jesteś zaangażowany w kilka pobocznych projektów od TCPL po Tattoo Talks. Wszystko rozwija się zgodnie z planem?

Ten rok był bardzo udany pomimo "przeszkadzajek" - i jeśli ktoś jest przedsiębiorcą z doświadczeniem to nieszczególnie one na nim zrobiły wrażenie. Co do TCPL to zgodnie z planem zyskujemy coraz większe community osób, które czynnie biorą udział w eliminacjach do wielkiego finału, jak również coraz to większą rzeszę osób zainteresowanych projektem zarówno pod kątem uczestnictwa jak również aprobaty zjawiska, jako takiego. Naturalnym jest uruchomienie Tattoo Talks, aby poszerzać świadomość entuzjastów tatuażu jak i samych artystów chcących zadbać o swoją karierę. Ja ze swojej strony postanowiłem powrócić do mojego podcastu pod nazwa thINK-Different, z którym to miałem chwile przerwy i niebawem wracam w nieco zmienionej formie, więc jestem pewien, że będzie ciekawie. Jak również uruchamiam szkolenia w projektowaniu w 3D, co jest wynikiem sporego zainteresowania tym tematem przez artystów, którzy chcą wzbogacić o dodatkowy element swój warsztat projektowy. W  moim studiu zaplanowałem również wiele artystycznych punktów programu na ten rok, ponieważ mam super zaangażowana ekipę, wewnątrz której wszystko jest możliwe. Tak, więc zapowiada się pracowity rok i obyśmy w kolejnym mogli się znów spotkać i go podsumować.

Jaki według Ciebie może być dla branży rok 2023?

Myślę, że to będzie rok pełen wyzwań dla artystów i osób zaangażowanych w branżę tatuażu. Ci pierwsi będą coraz odważniej prezentować ciekawe realizacje, chcąc zaistnieć w obecnych czasach, proponując dobre, świeże tematy i style. Biorąc pod uwagę to, że branża zatrzymała się na chwilę, sądzę, że większość z artystów będzie biernie uczestniczyć w wydarzeniach i budowaniu sceny. Z drugiej strony, widzę również odświeżenie młodego pokolenia i zdecydowane działanie artystów, którzy chcą zbudować swoją markę dostępnymi obecnie narzędziami. Podobnie jak w pierwszym przypadku, tutaj bardziej ambitni będą przejmować klientów tych, którzy biernie przyglądają się rozwojowi tatuażu z boku. Innymi słowy, nie zmieni się zbyt wiele w stosunku do ostatnich 21 lat mojego udziału w polskiej branży tatuażu. Możemy spodziewać się pojawienia się nowych, głodnych wyrazu artystycznego talentów. To samo dotyczy konwencji i wszelkich form edukacyjnych. To idealny moment, aby ustrukturyzować nowe standardy dostosowane do współczesnych czasów. Jako osoba zaangażowana w wiele z nich, cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć. Życzę sobie i Wam wytrwałości w dążeniu do własnych celów i nie mogę już się doczekać 2023 roku!

Last Minute Tattoo
Wolne sesje, guest spoty, walk in. Sprawdź i Zarezerwuj termin.

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.