Tooth gems, czyli moda na uśmiech. Rozmowa z Vanilla Piercing

Piercing maj 06, 2022

Temat tooth gems poruszyłam już w jednym z moich tekstów o tegorocznych trendach w piercignu. No właśnie! Biżuteria nazębna nieustannie zyskuje na popularności. Z czego to wynika? Cóż można powiedzieć, że te urocze błyskotki to uwspółcześniona wersja złotych zębów, ale czy to tłumaczy hype na tego typu ozdoby? Postanowiłam poszukać informacji u źródła i oddać głos osobie, która ten temat zna od podszewki. Dzięki rozmowie z Vanessą Kalembą, lepiej znaną jako Vanilla Piercing, dowiecie się wszystkiego o gemsach!


Doszły mnie słuchy, że byłaś drugą osobą* w Polsce, która zaczęła prowadzić szkolenia z tooth gems. Czy to prawda?

Tak, to prawda. Kiedy zaczęłam zajmować się zakładaniem biżuterii nazębnej, nie było w Polsce żadnej osoby przeprowadzającej takie szkolenia. Ba! W tym okresie nie zajmowałam się jeszcze piercingiem.

Źródło: materiały własne @vanilla.piercing

Dlaczego sama zaczęłaś certyfikować się w tym kierunku i czym kierowałaś się przy wyborze swojego szkolenia?

Odkąd pamiętam nie lubiłam swojego uśmiechu. Kiedy byłam dzieckiem mój kompleks niwelował noszony wówczas aparat na zęby; dosłownie płakałam na fotelu kiedy mi go zdejmowano! Później, zupełnym przypadkiem, natknęłam się na pewien tiktokowy trend, który polegał na przyklejaniu cyrkoni do zębów za... pomocą kleju typu super-glue. Mimo że wyglądało to ciekawie z całą pewnością nie było zbyt bezpieczne. Zaczęłam szukać informacji na temat biżuterii nazębnej, by zająć się tym profesjonalnie. Wiedzę, w zdecydowanej większości, zdobyłam sama; z pomocą przyszli mi również ortodonci, dentyści oraz osoby z zza granicy, które zajmowały się tym wcześniej.

Czy koniecznie trzeba być piercerem, aby zacząć swoją przygodę z gemami?

Absolutnie nie! Sama skończyłam pierwsze szkolenie z piercingu parę miesięcy po tym, jak zaczęłam swoją przygodę z gemsami. Wiadomo, że dużym ułatwieniem jest doświadczenie w branży, ale to całkowicie obligatoryjne. Program swoich kursów zawsze układam i prowadzę pod kątem osób wkraczających w świat modyfikacji ciała. Chcę by każdy uczestnik kończący szkolenie mógł od razu zacząć pracę.

Jesteś w stanie powiedzieć mi skąd ten trend przywędrował do Polski? Przyznam szczerze, że początkowo budził u mnie skojarzenia ze złotymi zębami i wydaje mi się to trafne spostrzeżenie. Gemsy są ich unowocześnioną wersją, prawda?

Moda na biżuterię nazębną przybyła do nas - podobnie jak wiele innych trendów - ze Stanów Zjednoczonych, a TikTok pomógł ją rozpromować. Jeżeli chodzi o efekty wizualne to faktycznie można powiedzieć, że “TG” są unowocześnioną wersją złotych ząbków!

Czy kryształki, które piercer umieszcza na zębach, muszą być odpowiednio wyselekcjonowane pod kątem takiego zabiegu?

Ozdoby muszą być przygotowane z odpowiednich, bezpiecznych i nietoksycznych materiałów. Ponadto kryształki powinny również odpowiadać swoim kształtem oraz rozmiarem do zębów klienta. Nie możemy dopuścić do tego, aby sprawiały dyskomfort podczas noszenia lub ścierały się przedwcześnie.

Nietoksyczne i bezpieczne, a więc z jakich materiałów wytwarza się tego typu ozdoby?

Mam na myśli kryształki Swarovskiego. Nie są kamieniami szlachetnymi, a syntetycznymi. Wykonuje się je z ozdobnego szkła ołowiowego, zwanego także szkłem kryształowym. W dodatku to materiał trwały, odporny na uszkodzenia.

Nasi czytelnicy są z pewnością ciekawi czy noszenie kryształków jest w pełni bezpieczne dla szkliwa? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu?

Jeżeli zabieg zostanie wykonany przez profesjonalistę, używającego odpowiednich preparatów i utrzymującego odpowiednią higienę jamy ustnej - cyrkonie odpadną samoistnie, lub zostaną ściągnięte u ortodonty czy dentysty. Nie ma zatem możliwości, abyśmy zniszczyli sobie szkliwo. Oczywiście przed każdym zabiegiem przeprowadzamy wywiad z pacjentem oraz oglądamy ząbki aby ocenić czy możemy umieścić na nich ozdoby.

Po jakim czasie można usunąć gemsy z zębów?

Gemsy możemy ściągnąć nawet bezpośrednio po ich założeniu! To świetna alternatywa dla osób, które potrzebują kryształków na plany zdjęciowe lub występy - nie ogranicza nas żaden minimalny czas noszenia ich. Pamiętajmy jednak, aby na ich ściągnięcie udać się do ortodonty lub stomatologa, który wykona całą procedurę. Nigdy nie zdejmujemy ich na własną rękę!


Jeśli jesteście zainteresowani ofertą szkoleniową, sprawdźcie koniecznie profil Vanessy na Instagramie. Piercerka może pochwalić się całkiem pokaźnym portfolio; zarówno pod względem przekłuć, jak i błyszczących kompozycji na zębach swoich klientów. Cóż, pozostaje mi tylko zachęcić Was do odwiedzin tej utalentowanej artystki, jeśli planujecie zawitać w Poznaniu!

*Pierwszą artystką, która zaczęła robić tooth gems w Polsce była @arty_tooth z Krakowa (obecnie pracuje w Amsterdamie).

Piercerzy
Piercerzy - undefined

Marta Wierzba

Utrwalam ludzkie historie, zarówno na papierze, jak i w przestrzeni wirtualnej. Współpracuję z "TATTOOFEST MAGAZINE", a w przeszłości prowadziłam program telewizyjny "Polskie Dziary".

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.