Szukanie inspiracji na Pintereście, czy to, aby na pewno dobry pomysł?

Poradnik tatuażysty cze 27, 2022

Ah ten Pinterest, kopalnia pomysłów, inspiracji, wzorów, zdjęć, dosłownie wszystkiego, czego człowiek szuka. Od tatuaży przez modowe inspiracje po ciekawe grafiki i mieszkaniowe dekoracje. W zeszłym roku zrobiło się głośno o pojęciu jakim jest plagiat i szukaniu "inspiracji" na Pintereście, dzięki jednej z czołowych influencerek. Tak, tak dobrze myślisz, chodzi o Wersow i dramie związanej z kradzieżą logo z Pinteresta od francuskiego artysty. Jak się okazuje nie tylko grafika na logo została skradziona, ale również ta sama grafika sowy trafiła na jej skórę w formie tatuażu...

Oczywiście, można powiedzieć, że przecież drukowanie projektu tatuażu prosto z Pinteresta to nic takiego, reklama dla danego artysty lub jak się spotkałam z jednym komentarzem "to co już jest narysowane, można kopiować". I o ile, są to projekty "nie twórcze" jak znak nieskończoności, znak zodiaku itp. to nie ma problemu. Problem zaczyna się, gdy plagiat dotyczy projektu "nowego, kreatywnego, nacechowanego", rozpoznawalnego od danego artysty.

Jakiś czas temu natknęłam się na tiktoka jednej z zagranicznych tatuatorek (IG: Ccyle), gdzie jej projekt jest bardzo dobrze znany, wyświetla się w pierwszych pinach na Pintereście, co zapewne doprowadziło do bardzo częstego powielania. Dosłownie kopii jest tysiące, a sama artystka nie pokazywała entuzjazmu z plagiatowania jej prac. Powiem lepiej, ma osobną zapisaną relacje na Instagramie "Don’t copy my shit", gdzie walczy z plagiatem i pokazuje, że nawet na konwentach można zdobyć nagrodę za skradziony projekt. I wcale się jej nie dziwie, koszty promocji na Pintereście, nie są małe, stworzenie dobrego oryginalnego projektu we własnym stylu, to parę godzin pracy, a ktoś odpala drukarkę, leje tusz do kubeczka i jazda.

A jakie podejście do kradzieży zawartości ma sam serwis Pinterest? Nie trzeba przekopywać pół Internetu, aby się tego dowiedzieć. Wchodząc w zakładkę polityka prywatności, a następnie wejść w podstronę "Prawa autorskie", znajdziemy wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

"Misją Pinteresta jest inspirowanie użytkowników do tworzenia wymarzonej rzeczywistości. Pinterest szanuje prawa własności intelektualnej innych osób i oczekujemy, że ludzie na Pintereście będą robić to samo. Naszą polityką - w odpowiednich okolicznościach i według naszego uznania - jest wyłączanie lub likwidowanie kont osób, które wielokrotnie naruszają lub są wielokrotnie oskarżane o naruszanie praw autorskich lub innych praw własności intelektualnej."

Jak najprościej powiedzieć czym jest Pinterest? Otóż, Pinterest jest to tablica z ogłoszeniami w formie zdjęć, artystów, twórców, osób, które się reklamują i pokazują swoje produkty. Nie jest to katalog z darmowymi projektami. Nie bez powodu, jest możliwość załączenia linku do stron, abyś mógł się skontaktować z osobą reklamującą się na Pintereście. Tak, więc szukanie inspiracji na Pintereście, czy to oby na pewno dobry pomysł? Odpowiedź brzmi, tak, inspiruj się, ale nie okradaj innych. Inspirowanie się to nie kopiowanie 1:1, tylko bodziec do stworzenia czegoś własnego.

Patrycja Ranc

Artystka z Warszawy. Pod pseudonimem Patosztuki pokazuje swoje poczynania artystyczne (malarstwo, tatuaże, digital). Na blogu "Legalne tatuaże" porusza zaś kwestie plagiatu w branży tattoo.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.