Style tatuaży

Blackwork/Blackout

Ich ba­zą sta­ła się mie­szan­ka du­żej po­wierzch­ni i czar­ne­go pig­men­tu. My­li­cie się, je­śli ocze­ku­je­cie po niej nie­ba­nal­nych mi­ster­nych wzo­rów. W tym ty­pie ta­tu­aży cho­dzi o to, by rów­no­mier­nie za­kryć spo­rą część skó­ry czar­nym tu­szem.

Biomechanika

Połączenie elementów biologicznych i mechanicznych. Tatuator najczęściej wykorzystuje większe partie ciała klienta tj. plecy, na których najlepiej widać te anatomiczne elementy ciała człowieka, przeplatające się z czystą technologią. Jest on idealny dla geeków i fanów science fiction. Tatuaże mogą być wykonane w kolorze, również techniką 3D.

Black and Grey (Czarno-Szary)

Tatuaż wykonany tą techniką powstaje z użyciem tylko czarnego tuszu i jego stopniowanych odcieni. Tatuowane w tym stylu portrety czy krajobrazy zachwycają detalami i głębią.

Celtycki

Przedstawiają skomplikowane wzory tworzące krzyże, spirale, węzły, runy, drzewa, motywy roślinne i zwierzęce (koń, dzik, wilk, byk, łosoś). Ich tajemniczy i mistyczny charakter powoduje, że nadal są chętnie wybieranym motywem zdobiącym ciało.

Chicano

Ten styl jest jednym z najbardziej popularnych i łatwo rozpoznawalnych. W latach 40-tych był popularny wśród latynoamerykańskich gangsterów. Najczęstsze motywy to Matka Boska, Jezus, inni święci, cytaty z Biblii.

Dotwork

Cieszy się rosnącym gronem entuzjastów. To styl w którym dominującą rolę wiodą tytułowe „kropki”, z których tatuażyści tworzą kombinacyjnie połączone szeregi linii. Styl ten idealnie sprawdza się w geometrycznych kompozycjach, modnych od niedawna mandalach oraz w przeróżnych czarno – białych pracach. Dobrze wykonany dotwork może być idealnym sposobem do podkreślenia cieni, bądź do uzyskania efektu 3D.

Line work / Fineline („cienka linia”)

Styl lubiany przez kobiety. Subtelny, delikatny, minimalistyczny, pełny drobnych detali. Jeden z nowszych stylów w świecie tatuażu, który dopiero zdobywa popularność. Ładnie prezentują się tu liście, figury geometryczne, kwiaty, napisy stylizowane na ręczne pismo.

Geometryczny

Cechuje się prostotą i wyjątkową efektywnością jednocześnie. Ma niepowtarzalny wygląd i głębokie znaczenie symboliczne. Wzory kół, linii, strzałek i trójkątów stały się trendem w najlepszych salonach tatuażu. Symbole te mają bezpośredni związek z alchemią, praktyką popularną od starożytności aż do czasów renesansu, która obejmowała eklektyczną znajomość różnych religii, a także elementy astrologii, ezoteryki i mistycyzmu.

Graficzny

Są to najczęściej czarno-szare kompozycje przypominające ołówkowe, bądź flamastrowe rysunki. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj wszelakie detale, a sam styl dobrze komponuje się w różnych portretach i tatuażach z motywami zwierzęcymi. Ostatnio na kanwie tego stylu narodził się popularny teraz trend tatuowania wszelakich figur geometrycznych.

Gotycki

Styl sprawdzi się wśród osób lubiących mroczne klimaty. Tatuaże te zainspirowane są naturą oraz chrześcijańską sztuką średniowieczną. Popularne wzory to m.in. czaszki, pentagramy, kostuchy, róże oraz różańce. W tym stylu tatuowane są także popularne ostatnio „underboob tattoos” – romboidalne kształty pod biustem, obrazujące bogatą gotycką biżuterię.

Ignorant / pato tattoo

Mocne hasła, odważne rysunki i przekleństwa to kwintesencja stylu "ignorant tattoo”. Od niedawna jest jednym z najpopularniejszych trendów w tatuowaniu, wzbudzający dużo emocji ze względu na wzory balansujące na granicy dobrego smaku. To tatuaże zawierające przekleństwa, dwuznaczne teksty, wulgarne symbole czy sceny, tylko dla odważnych. Niektóre naprawdę mogą szokować. Jest to styl szczególnie popularny wśród klientów w przedziale wiekowym 18-25 lat, zawierający ograniczoną liczbę elementów i prosty pod względem konstrukcji wzór.

Irezumi (Japoński)

Najbardziej egzotyczny styl, charakteryzujący się ogromną wielobarwnością. Czarny, czerwony, zielony, indygo i żółty, to pięciu podstawowych kolorów używanych do dekorowania skóry. Kompletny tatuaż japoński pokrywa całe ciało (w tym genitalia) z wyłączeniem twarzy, szyi i dłoni oraz wąskiego pasa skóry tułowia od końca szyi do pępka. Najczęściej spotykane wzory to smoki, samurajowie, ninja, karpie koi, jak również motywy pochodzące z ukiyo-e, rodzaju japońskiego drzeworytu.

Kanji

Jeden z najbardziej popularnych wzorów tatuaży w stylu japońskim. Jest to rodzaj pisma japońskiego, gdzie każdy symbol przedstawia określone słowo. Przed zrobieniem takiego tatuażu warto sprawdzić jego znaczenie! Ten typ tatuażu bardzo ciekawie prezentuje się wykonany w technice paint – jak namalowany pędzlem.

Neotradycyjny

To styl „starej szkoły” który ewoluował wraz z nowoczesnymi możliwościami.Wciąż mają gruby kontur i nasycone kolory, ale nowe techniki tatuowania pozwalają na uzyskanie jakości „3D”.Nowe tatuaże o niebywałej jakości przenoszą starą tematykę na zupełnie nowy poziom.

Newschool

Charakteryzuje się wyraźnymi konturami, szeroką gamą jaskrawych kolorów. Jest ulepszoną wersją oldschoolu, stawia na detale i przywiązuje większą uwagę do cieni. Dobrze odnajdą się w nim miłośnicy graffiti i kreskówek.

Oldschool

Są to tradycyjne wzory, stawiające na prostotę i klasyk, o czarnych grubych konturach, z wypełnieniem w żywych kolorach. Najpopularniejsze motywy w tej technice to róże, czaszki, wizerunki kobiet, sztylety, serca, imiona. Kojarzą się nieco z marynarzami, którzy niegdyś tatuowali sobie wizerunki swoich wybranek. Obecnie oldschool wraca do łask.

Polinezyjski

Tradycyjny tatuaż był swoistym językiem – znakiem przynależności do plemiennej społeczności. Często spotykane są zdobienia wyglądające jak indyjskie mandale, które zamiast elementów roślinnych mają geometryczny, surowy układ kresek i kropek. Tatuuje się również ramiona lub nogi dookoła tworząc obręcze, spirale i linie faliste. Najczęstszymi motywami tatuaży polinezyjskich jest fauna i flora oceanu, elementy typowego wyposażenia wojowników oraz motywy religijne, związane ze starymi wierzeniami. Pojawiają się rekiny, żółwie, jaszczurki, płaszczki, strzały, przedstawienie fal oceanicznych oraz dawnych bogów i legendarnych bohaterów. Styl polinezyjski utrzymany jest jedynie w barwie czarnej, wprowadzanie kolorów wiąże się z wpływem kultury popularnej.

Realistyczny

Najpopularniejszy styl tatuażu. Starannie wykonany jest dziełem sztuki. Do jego sporządzenia niezbędna jest wprawa, perfekcyjna dokładność i zdecydowanie talent tatuatora. Realistyczne motywy wykonywane są w czerni i bieli, choć odpowiednie użycie koloru potrafi wnieść do takiego tatuażu sporo życia i nadać mu głębi. Ten styl wykorzystywany jest najczęściej przy tatuażu portretowym, ale równie dobrze sprawdza się w tatuażach z motywami fauny i flory lub odrealnionych kompozycjach abstrakcyjnych.

Trash Polka

Pochodzący z Niemiec styl z wzorami łączącymi w sobie realistyczne obrazy, rozmazane smugi i napisy, tworząc bogate i wieloznaczne kolaże. Tonacja tatuaży zachowana jest w czerni, czerwieni i szarości, co nadaje tym wzorom dramatyczny efekt.

Tribale

Charakterystycznymi cechami tego stylu jest prostota, opływowość kształtów, półkola. Cechą charakterystyczną jest ich wykończenie - koniecznie czarnym tuszem. Są to jedne z najczęściej wybieranych wzorów zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Najpopularniejsze z nich to: tribale Maori, z Borneo oraz wzory celtyckie. Przedstawiają zazwyczaj siły natury (wiatr, woda, ogień), obrazy harmonijne, ład wzorowany na porządku przyrody. Sztuka tworzenia tribali jest obecnie nieco zaniedbana. Współczesne tatuaże tego typu to przede wszystkim powielone wzory celtyckie. Niewiele osób pamięta o ich znaczeniu, coraz częściej kojarzą się z kiczem i brakiem pomysłu.

Watercolor

Styl który stawia na akwarelowe barwy oraz niesamowicie mocną intensywność kolorów, które bardzo często wychodzą poza kontury i czasami specjalnie kształtowane są na wzór kleksów. Tatuaż akwarelowy wygląda prawie jak obraz namalowany farbą. Ten styl polecany jest głównie do tatuaży abstrakcyjnych, bądź kompozycji wywodzących się z tematyki baśniowej.

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.