Co warto wiedzieć o septum?

Piercing wrz 02, 2022

Już od kilku lat septum jest jednym z modniejszych przekłuć. Nic dziwnego, bo jest niezwykle efektowne. Septum to piercing przegrody nosowej, zlokalizowany w jej najcieńszej części, czyli w tzw. sweet spot. Tego przekłucia nie wykonuje się w chrząstce tylko tuż nad nią.


Septum kolczyk –– czym jest? Rodzaje kolczyków do septum

Na świeże przekłucie piercer powinien założyć wysterylizowany, wykonany z tytanu lub bioplastu kolczyk w kształcie podkowy lub banana. Wśród piercerów zdania na temat rodzaju kolczyka odpowiedniego na świeże septum są podzielone. Kontrowersje wzbudza kolczyk w kształcie banana, który jest bardziej podatny na przesuwanie się, co może powodować podrażnienie kanału i utrudnić gojenie. Oba wymienione rodzaje kolczyków są poprawne i jako klient masz prawo wybrać kolczyk z tych dwóch opcji, w zależności od tego czy zależy Ci na widocznej czy subtelnej ozdobie.

Sklepy internetowe mają w swojej ofercie biżuterię do poszczególnych rodzajów piercingu z opcją dostawy. Wybór biżuterii do wygojonego septum jest ogromny. Od klasycznych podkówek, w których możemy wymieniać kuleczki, i rozginanych kółeczek, po clickery z motywami roślinnymi, zwierzęcymi, etnicznymi lub po prostu ozdobione kryształkami. Jak zwykle polecamy kolczyki wykonane z tytanu lub kruszców szlachetnych. Jakość materiału jest istotna, gdyż wpływa na nasze zdrowie. Od niej zależna jest oczywiście cena danego kolczyka. Nie polecamy produktów wykonanych z akrylu, gdyż jest on szczególnie groźny w kontakcie ze skórą.

Jest też opcja kupienia fake piercing do septum, aby bez przekłuwania sprawdzić czy podobamy się sobie z tym przekłuciem lub po prostu raz na jakiś czas zmienić swój wygląd.

Jak wygląda zabieg przekłucia przegrody nosowej septum?

Septum wśród piercerów jest uważane, za dość trudne techniczne przekłucie, dlatego sugerujemy sprawdzić portfolio osoby, u której mamy zamiar je wykonać. Septum, tak jak każde przekłucie, wykonuje się sterylną, jednorazową igłą za pomocą kleszczy lub z tzw. freehand’u, czyli bez narzędzi. Obie techniki są poprawne, sposób wykonania zależy jedynie od preferencji danego piercera. Po przekłuciu piercer powinien przekazać szczegółowe informacje na temat pielęgnacji danego rodzaju piercingu.

Wielu klientów porównuje przekłucie przegrody nosa do uczucia poprzedzającego kichnięcie, czyli uczucia łaskotania czy też swędzenia wewnątrz jamy nosowej. Piercing ten wiąże się też zazwyczaj z napłynięciem łez do oczu. Jest to odruch bezwarunkowy, niezwiązany z bólem.

Jak wygląda gojenie i pielęgnacja septum?

Septum goi się od 2 do 3 miesięcy lub dłużej. Jak po każdym innym przekłuciu w ciągu kilku najbliższych dni pojawi się opuchlizna. Przez cały okres gojenia będzie wysączała się limfa, którą należy delikatnie oczyszczać dwa razy dziennie. Najlepiej wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym nasączonym wodą morską lub solą fizjologiczną. Jeśli do pielęgnacji wybierzesz wodę morską w aerozolu to pamiętaj, by nie psikać produktem bezpośrednio na przekłucie, bo w ten sposób zamiast usunąć zabrudzenia z kolczyka wtłoczysz je pod ciśnieniem do kanału przekłucia. Aby zapobiec wdaniu się infekcji należy zadbać o odpowiednią pielęgnację i starać się wprowadzić do rany jak najmniej bakterii. Przede wszystkim należy unikać dotykania i poprawiania ułożenia kolczyka. Staraj się, aby w trakcie gojenia żaden produkt kosmetyczny nie dostał się do nosa - nie wykonuj makijażu w okolicy septum. Na około 3 miesiące należy zrezygnować z kąpieli w basenach, morzach i jeziorach, a także z korzystania z sauny. Przeziębienia w trakcie gojenia się zdarzają, wycieraj wtedy nos bardzo delikatnie miękką chusteczką, aby go nie podrażnić. Jeśli masz alergię na pyłki to poczekaj z wykonaniem przekłucia do sezonu jesienno - zimowego.  Septum jest przekłuciem, które można schować. Podkówkę wystarczy wywinąć do środka nosa. Jeśli przekłucie nie jest wygojone to należy zdecydować się czy goimy je na widocznym czy schowanym kolczyku. Ciągłe odwracanie kolczyka spowoduje podrażnienie kanału. Ważne jest też, aby nie zahaczać kolczykiem o ubrania. Z wymianą kolczyka należy poczekać do pełnego wygojenia, gdyż kanał przekłucia bez biżuterii może zarosnąć w ciągu kilku dni.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.