Bezpieczne przekłucie uszu u dzieci: Co każdy rodzic powinien wiedzieć

Piercing paź 26, 2023

Pierwsze przekłucie płatków ucha to często ważne wydarzenie w życiu dziecka oraz ich rodziców. Z tego artykułu dowiesz się o tym, jak to bezpiecznie zrobić, na co zwrócić uwagę oraz w jaki sposób ocenić czy dziecko jest już na to gotowe.


Kto i jak powinien wykonać przekłucie ucha u dziecka?

Na przekłucie udaj się tylko i wyłącznie do profesjonalnego piercera lub piercerki, czyli osób, które zawodowo zajmują się przekłuwaniem ciała, dysponują odpowiednią wiedzą i narzędziami, tak aby zabieg przebiegał prawidłowo. Duża część rodziców przyprowadza swoje dzieci na przekłucia do salonów fryzjerskich, czy kosmetycznych albo korzysta z usług sklepów z biżuterią, które przyciągają do siebie klientów często obiecując przekłucie w cenie kolczyków. Niestety osoby pracujące w tych miejscach bardzo często nie mają pojęcia o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, sterylności i anatomii uszu.

Oferowane w takich miejscach przekłucia odbywają się przy użyciu tak zwanych "pistoletów", które działają na zasadzie rozrywania tkanki ucha tępym kolczykiem, który potem pozostaje w uchu dziecka.

Zabieg ten odbywa się w niesterylnych warunkach, chociaż nieświadomi rodzice często myślą, że fakt, że osoba wykonująca przekłucie zakłada rękawiczki jest wystarczający. Nic bardziej mylnego! Prawidłowo wykonane przekłucie u piercera odbywa się w prawdziwie sterylnych warunkach.

Porównanie rany wykonanej jednorazową igłą a tępym kolczykiem z pistoletu

- Ucho dziecka jest dezynfekowane, piercer w odpowiedni sposób zakłada jałowe rękawiczki chirurgiczne, a do przekłucia używa sterylnej jednorazowej igły oraz wysokiej jakości kolczyków. Igła, w przeciwieństwie do pistoletu wykonuje precyzyjną dziurkę w uprzednio dokładnie zaznaczonym miejscu, a dzięki jej użyciu mamy gwarancję, że przekłucie zostanie wykonane równo i bezpiecznie. W naszym studio każdorazowo wymagane jest wypełnienie ankiety dotyczącej zdrowia dziecka, abyśmy mieli pewność, że nie występują u niego przeciwwskazania do wykonania przekłucia - mówi Aleks Świrsky z Angie Piercing Studio w Warszawie.

Biżuteria, która zakładana jest podczas zabiegu pistoletem może często kusić zarówno dzieci jak i rodziców kolorowymi wzorami i kształtami. Opiekunowie są również często przekonywani, że zakładane ozdoby są hipoalergiczne albo wykonane z tzw. medycznego plastiku. Niestety, ale takie kolczyki nie nadają się do włożenia w świeże przekłucie tj. ranę kłutą, bo tym właśnie ono jest.

Profesjonalni piercerzy i piercerki, którzy przestagają Dyrektywy Niklowej Unii Europejskiej wiedzą, że zgodnie z nią produkty będące w kontakcie ze skórą podczas procesu gojenia się, a także długotrwałego i bezpośredniego kontaktu ze skórą (a zatem kolczyki włożone w świeże przekłucie) muszą zawierać mniej niż 0,05% niklu. W związku z powyższym profesjonalni piercerzy korzystają tylko z biżuterii tytanowej (najlepiej tytanu chirurgicznego tj. ASTM F136), który zapewnia bezpieczeństwo ich klientów. Zakładane na start kolczyki u piercera tzw. labrety ze względu na swój prosty kształt pasują do anatomii ucha oraz ułatwiają jego czyszczenie. Nie zapominajmy o tym, że piercer może zmienić kolor tytanowej biżuterii podczas w pełni bezpiecznego procesu anodyzacji, a więc dziecko nadal może wybrać swój wymarzony kolor kolczyków.

Standardem w zabiegach wykonywanych pistoletem są duże ozdoby i zapięcie tzw. "motylkowe", które jest niewłaściwe- może ono ściskać tkankę, nie przewiduje miejsca na występującą po przekłuciu opuchliznę, uniemożliwia dokładną pielęgnację oraz może ranić skórę dziecka, nie wspominając o możliwości wystąpienia alergii skórnych, gdy kolczyk jest wykonany z innego materiału niż tytan (np. stali chirurgicznej).

- Warto nadmienić, że przekłucie uszu nie kończy się tylko na wyjściu z salonu piercingu, tak naprawdę to dopiero początek naszej drogi. Standardowo przekłucie płatka ucha goi się około 2,5 miesiąca i przez cały ten czas wymaga regularnej pielęgnacji i uważności. Profesjonalni piercerzy po wykonaniu przekłucia poinstruują zarówno dziecko jak i rodziców jak ten proces gojenia będzie wyglądał i na co należy zwrócić uwagę. Przekażą również aktualną wiedzę na temat tego, jakich produktów używać do codziennej pielęgnacji oraz zapewnią opiekę i wsparcie aż do momentu pełnego wygojenia - dodaje Aleks Świrsky.

Kiedy wiadomo, że dziecko jest gotowe na przekłucie uszu?

Dużo rodziców decyduje się na przekłucie uszu dzieci w okresie niemowlęctwa, często przekonani, że lepiej to zrobić póki dziecko “nie będzie pamiętało bólu” albo czując, że zgodnie z przyjętymi normami dziewczynka “powinna mieć” przekłute uszy, żeby ładnie wyglądać. Nie jest to jednak dobrym pomysłem i większość piercerów zaprasza na swój fotel rodziców z dziećmi, które ukończyły minimum 6-7 lat, a przede wszystkim wyrażają głęboką chęć oraz świadomość, z czym będzie się wiązało przekłucie. Pozwólmy dzieciom samym decydować o swoim ciele, a decyzję o tym czy będą posiadać kolczyki podejmijcie wspólnie.

Każdy piercer czy piercerka ustalają swoje własne widełki wiekowe, natomiast najważniejszym wyznacznikiem powinna być rozmowa z dzieckiem przed zabiegiem, ponieważ każde rozwija się w innym tempie i może jeszcze nie być gotowe na przekłucie, mimo, że przekroczyło dany wiek. Małe dzieci, mogą nieświadomie pociągnąć za kolczyk, wyrwać go lub nawet połknąć jego małe elementy. Nie są w stanie pilnować się, aby nie bawić się świeżym przekłuciem i przestrzegać zaleceń. Mogą też nie współpracować z rodzicem podczas prób codziennej pielęgnacji uszu. Pamiętajmy, że uszy dziecka rosną razem z nim, a przekłucie wykonane pierwotnie w wybranym miejscu może zmienić swoje położenie i wyglądać nieestetycznie.

- Czasami spotykamy się z błędnym twierdzeniem jakoby przekłucie pistoletem było dla dziecka mniej bolesne, co nie jest prawdą. Doświadczony piercer bardzo sprawnie wykonuje przekłucie igłą, a samo przerwanie tkanki trwa dosłownie chwilę. Nie rekomendujemy również użycia maści znieczulających, ból pojawia się w momencie przekłucia, a tkliwość i dyskomfort uszu szybko ustępują, Nie okłamujmy jednak naszych dzieci obiecując im, że przekłucie będzie w pełni bezbolesne, bo nie jest to prawdą. Niech dziecko świadomie podejmie decyzję, czy jest gotowe to wytrzymać, aby nie poczuło się oszukane. Z naszego doświadczenia wiemy jednak, że dzieci, które ciężej znoszą przekłucie szybko się rozpogadzają, gdy tylko zerkną w lusterko i zobaczą swoją wymarzoną ozdobę na uchu - radzi Świrsky.

Kluczem do sukcesu jest wybór profesjonalnego piercera lub piercerki, którzy wiedzą jak współpracować z dzieckiem i nawiązać z nim kontakt, wyjaśniając wszystko krok po kroku. Taka przyjazna atmosfera sprawi, że dziecko będzie czuło się bezpieczniej i spokojniej, a jeśli sobie tego zażyczy to może obok niego ciągle stać rodzic trzymający je za rękę.

Niestety wiele osób w dzieciństwie miało przekłuwane uszy pistoletami, albo na tak zwanego "ziemniaka" gdzie o bezpieczeństwie i precyzyjności nie było mowy. Takie osoby są często klientami piercerów w dorosłym życiu, ponieważ dziurki z dzieciństwa są wykonane np. za wysoko lub w złym miejscu, bo ich uszy z wiekiem urosły, ale również, dlatego, że już pierwotnie były wykonane w niewłaściwy sposób. Takie osoby często po latach trafiają do piercerów na ponowne wykonanie przekłuć, czego mogłyby uniknąć gdyby nie brak świadomości ich rodziców w przeszłości.

- Nierzadko zdarza się, że opiekunowie zasięgają naszej rady dopiero w momencie, gdy z przekłuciem pojawiają się problemy, ponieważ osoba, która wykonała zabieg pistoletem nie jest im w stanie pomóc. Często żałują, że nie przyszli do nas wcześniej na przekłucie, bo dopiero, gdy zgłębili bardziej temat zrozumieli, że pistolet nie był bezpiecznym wyborem dla ich dziecka - mówi Aleks.

Na co zwrócić uwagę przed przekłuciem ucha u dziecka?

Wielu rodziców nie jest świadomych tego, że przekłucie goi się przeciętnie około 2,5 miesiąca i przez cały ten czas nie należy samemu wyciągać kolczyków z dziurek. Planując je warto pamiętać, z jakimi wyrzeczeniami się ono wiąże podczas procesu gojenia. Zastanówmy się, w jakich aktywnościach fizycznych dziecko uczestniczy i wybierzmy ten moment rozsądnie - jeśli chodzi na zajęcia na basenie, to nie jest odpowiedni czas na przekłucie, ponieważ nie będzie mogło ono się kąpać i zanurzać w wodzie. Jeśli chodzi na zajęcia sportowe gdzie nosi przylegające czapki lub kaski, albo istnieje wysokie ryzyko urazu i pociągnięcia za kolczyk również się wstrzymajmy.

Wiele dzieci bardzo naciska na swoich rodziców, często widząc piękne kolczyki u swoich rówieśników i prosi o to by zabrali je również na przekłucie. Warto wtedy porozmawiać z dzieckiem o jego oczekiwaniach i wątpliwościach. Czy dziecko będzie w stanie nie dotykać uszu i nie bawić się kolczykami? Czy dziecko będzie w stanie nie spać na boku przygniatając uszy z kolczykami do poduszki? Czy dziecko da radę zrezygnować w pływania? Czy będzie współpracować z rodzicem podczas codziennej pielęgnacji? Czy jest świadome, że zabieg nie będzie bezbolesny? Czy wie jak długo potrwa gojenie?

- W naszym studio pracują profesjonalni piercerzy, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi zapewnią Wam bezpieczny i szybki zabieg. Dostosują rozmowę do wieku dziecka i zadbają o to by czuło się zaopiekowane. Dokładnie wyjaśnią cały proces opiekunom i pozostaną z Wami w kontakcie do pełnego wygojenia się uszu - kończy Aleks Świrsky z Angie Piercing Studio w Warszawie.

Jeśli Twoje dziecko marzy o swoim pierwszym przekłuciu uszu, przeprowadź z nim kilka rozmów oraz znajdź w swojej okolicy profesjonalnego piercera lub piercerke, którzy spełnią jego marzenia w prawidłowy i bezpieczny sposób. Wybierając pistolet narażasz swoje dziecko na komplikacje zdrowotne, które często potem ciągną się latami, a dziurki w dorosłości mogą nadal sprawiać im problemy. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w młodości, aby już przez całe życie mogło cieszyć się zdrowymi i estetycznymi przekłuciami z pięknymi ozdobami.

Aleks Świrsky

Piercerzy
Piercerzy - undefined

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.