Helix piercing - czym jest i co warto wiedzieć o zabiegu?

Piercing paź 10, 2022

Helix to przekłucie górnej części chrząstki, znajdujące się w okolicy krawędzi małżowiny usznej. Przekłucie to od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, gdyż helix świetnie komponuje się z większością przekłuć na uchu. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem tego piercingu to mam nadzieję, że ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Helix piercing - co to jest?

Tak jak wspomniałam wyżej, jest to przekłucie chrząstki. Najbardziej pożądaną biżuterią do helixa jest kółeczko. Niestety z wymianą kolczyka należy poczekać do pełnego wygojenia, ponieważ kółeczko nałożone na świeże przekłucie może je bardzo podrażnić i uniemożliwić prawidłowe gojenie. Oprócz standardowego helixa istnieją także forward oraz vertical helix. Forward helix wykonuje się w obrąbku ucha, tuż przy twarzy, natomiast vertical helix to pionowe przekłucie górnej części obrąbka ucha. Jeśli anatomia na to pozwala to można zrobić kilka przekłuć tego samego rodzaju obok siebie, na przykład w podwójnej lub potrójnej kompozycji.

Jak wygląda zabieg przekłuwania helixa?

Przede wszystkim przekłucie powinno zostać wykonane za pomocą sterylnej, jednorazowej igły. Nigdy pistoletem! Na początku piercer dokładnie zdezynfekuje ucho, a następnie zaznaczy jedną lub kilka propozycji przekłuć. Jako klient warto zwrócić uwagę na to czy osoba wykonująca zabieg używa wysterylizowanych narzędzi oraz czy rękawiczki, w których wykona przekłucie są jałowe. Zabieg może zostać wykonany na leżąco lub siedząco, z użyciem narzędzi lub bez, czyli z tzw. freehand’u. Nie ma jednej słusznej techniki wykonania helixa, wszystko zależy od preferencji danego piercera. Na świeże przekłucie piercer powinien założyć tytanowy labret o odpowiedniej długości, uwzględniając pojawienie się opuchlizny w trakcie gojenia oraz szczegółowo omówić pielęgnację przekłucia.

Helix piercing - na co zwrócić uwagę po zabiegu?

Kto zdecydował się na helixa ten wie, że gojenie się tego przekłucia może być problematyczne, ale wcale takie być nie musi. Helix goi się od 4 do 6 miesięcy lub dłużej.  Jest kilka zasad, o których należy pamiętać, aby cały proces przebiegł bez komplikacji. Po pierwsze przez cały okres gojenia należy unikać spania na przekłutej chrząstce, ponieważ skutkiem tego może być trwałe wykrzywienie się kanału przekłucia. W momencie, gdy opuchlizna po przekłuciu zauważalnie się zmniejszy i kolczyk będzie za długi, warto udać się do piercera, aby wymienił biżuterię na krótszy, ale wciąż sterylny i tytanowy labret. Jest to tzw. downsizing. Długi kolczyk zwiększa ryzyko ciągłego zahaczania, przez co gojenie będzie utrudnione. Świeże przekłucie nie powinno być narażone na kontakt z bakteriami, dlatego na czas gojenia należy zrezygnować z takich atrakcji jak korzystanie z sauny czy pływanie w akwenach. Pamiętajmy, że sierść i ślina zwierząt domowych także są siedliskiem bakterii. Każde świeże przekłucie należy oczyszczać przez cały okres gojenia według zaleceń swojego piercera.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.