Kolczyk w języku – przekłucie, higiena oraz inne fakty, które trzeba znać

Piercing lut 27, 2023

Język to narząd ruchomy o złożonym układzie mięśni, który odgrywa ważną rolę w trakcie mowy, żucia czy połykania. Jest to wyjątkowy organ ludzkiego organizmu, który jest centrum naszej sensualności. W końcu to dzięki niemu odbieramy zmysły i wyrażamy siebie. Przekłucie tej części ciała to wciąż dość kontrowersyjny temat. Kolczyk w języku ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, a szczególnie nielubiany jest wśród stomatologów. Czy rzeczywiście piercing w tym miejscu jest niebezpieczny? A może zastanawiasz się jak dbać o świeże przekłucie lub na co zwrócić uwagę przy wyborze biżuterii? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Cię pytania dotyczące przekłucia języka.


Kolczyk w języku – co trzeba wiedzieć?

Niewątpliwie jest to niezwykle intrygująca ozdoba, natomiast trzeba liczyć się z tym, że biżuteria w jamie ustnej może doprowadzić do wielu nieodwracalnych i bolesnych powikłań. Kolczyk w języku niesie za sobą ryzyko powstania lub nasilenia się recesji oraz uszkodzenia dziąseł. Oczywiście bardzo istotne są tutaj uwarunkowania genetyczne, ponieważ niektóre osoby mają predyspozycje do obniżania się tych tkanek. Niemniej stale podrażniane dziąsła z czasem mogą się cofać i odsłaniać szyjki zębów. Utworzą się też wtedy kieszonki przyzębne, w które zaczną wchodzić resztki jedzenia, a to będzie sprzyjało rozmnażaniu się bakterii powodujących próchnicę lub zapalenie dziąseł. Kolczyk w języku może mieć także bardzo niekorzystny wpływ na zęby, szczególnie przy nawyku bawienia się biżuterią. Na uszkodzenie narażone jest szkliwo, czyli wierzchnia warstwa zęba, której głównym zadaniem jest jego ochrona. To również bariera, która chroni wnętrze naszych zębów przed uszkodzeniem oraz przed przenikaniem bakterii i innych drobnoustrojów. Niestety aspekt estetyczny nie jest jedynym problemem w przypadku szkliwa. Jego uszkodzenia mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów, a to objawia się nieprzyjemnym bólem, wrażliwością na temperaturę oraz kłopotem z komfortowym jedzeniem i gryzieniem. Szkliwo nie regeneruje się, a jego odbudowa jest dość skomplikowana i możliwa tylko w gabinecie dentystycznym. A czy wiesz, że stan języka może wskazywać na wiele toczących się patologii w organizmie? Widoczne zmiany na tym organie mogą świadczyć o infekcji, anemii, awitaminozie, odwodnieniu czy nowotworach. Narząd ten mówi, więc sporo o ogólnym zdrowiu. Kolczyk w języku można wykonać w momencie, gdy stan jamy ustnej jest bez zarzutu. Dlatego przed udaniem się do piercera warto umówić się na wizytę u stomatologa, który sprawdzi kondycję języka oraz uzębienia i podejmie ewentualne leczenie.  Przeciwwskazaniem do wykonania tego rodzaju piercingu jest także aparat ortodontyczny, ponieważ istnieje ryzyko zahaczenia kolczykiem o druty.

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ!

Przekłuwanie języka – samemu, czy u specjalisty?

Każde przekłucie należy wykonać u specjalisty. Zanim umówisz się do piercera sprawdź jego portfolio i opinie na temat jego oraz studia, w którym pracuje. Ważne jest to, aby zabieg został przeprowadzony w możliwie najbardziej sterylnych warunkach z użyciem jednorazowej igły oraz sterylnych rękawiczek i narzędzi. Język jest bardzo unerwionym i unaczynionym narządem mięśniowym. Niezwykle ważne jest to, aby podczas przekłucia nie uszkodzić żadnej tętnicy czy żyły. Dlatego bardzo nieodpowiedzialnym jest wykonanie tego rodzaju piercingu u niewykwalifikowanej osoby. Najpowszechniejszą odmianą przekłucia języka jest standard tongue piercing, który umiejscowiony jest w jego środkowej części. Jeśli anatomia na to pozwala to można wykonać więcej niż jedno przekłucie tworząc pionową kompozycję. Inną ciekawą opcją jest venom piercing, czyli dwa równoległe przekłucia po obu stronach języka. W Internecie można natknąć się także na zdjęcia efektownie wyglądającego snake piercing, czyli poziomego przekłucia czubka języka. Ten rodzaj piercingu niesie za sobą ogromne konsekwencje i żaden profesjonalny piercer nie podejmie się jego wykonania. Kolczyk w tym miejscu powoduje między innymi problemy z ruchliwością języka, wpływa na problemy z żuciem, połykaniem pokarmów i artykulacją, doprowadza do uszkodzenia zębów oraz dziąseł, a także jest podatny na migrację. Profesjonalny piercer zadba przede wszystkim o Twoje zdrowie i nie wykona przekłucia, które jest niebezpieczne. Powinien on także odmówić, gdy anatomia nie jest odpowiednia i zaproponować kolczyk w innym miejscu. Piercing to nie zabawa, dlatego tak ważne jest, aby wykonać go u doświadczonego piercera w odpowiednich warunkach.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja po zrobieniu kolczyka w języku?

Przekłucie języka goi się od 4 do 8 tygodni. Jest to miejsce, które może bardzo mocno spuchnąć w ciągu kilku godzin po wykonanym zabiegu. Płukanie jamy ustnej chłodnym naparem z szałwii działa łagodząco oraz niweluje dyskomfort i opuchliznę. Aby złagodzić ten objaw, w ciągu dnia warto także pić dużą ilość zimnej wody. Przez cały okres gojenia należy dbać o higienę jamy ustnej i starać się nie wprowadzać bakterii do świeżego kanału przekłucia. W tym celu należy wymienić szczoteczkę na nową oraz unikać obgryzania paznokci i wkładania do ust przedmiotów, które mogą mieć na sobie bakterie. Na około dwa miesiące powinno się również zrezygnować z pocałunków oraz seksu oralnego. Aby proces gojenia przechodził bezproblemowo trzeba także uważać na wszelkie podrażnienia. Dotykanie świeżego przekłucia bez potrzeby i zabawa kolczykiem może wydłużyć czas gojenia. W jego trakcie należy także unikać spożywania gorących, ostrych i bardzo słonych potraw, picia alkoholu oraz żucia tytoniu i gumy. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu najlepiej zastąpić zimnym naparem z szałwii lub innym produktem, który zalecił piercer, a wybielającą pastę do zębów zamienić na łagodną.

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ!

Czym należy się kierować przy wyborze kolczyka?

Udając się do profesjonalnego piercera możesz być pewien, że na świeże przekłucie założy on wysterylizowany kolczyk o odpowiedniej długości i grubości, uwzględniając miejsce na obrzęk. Prawidłowym rodzajem biżuterii do przekłutego języka jest sztanga z nakręcanymi z obu stron kulkami. Najlepiej, aby kolczyk był wykonany z tytanu, ponieważ jest to materiał bezpieczny i neutralny dla ludzkiego organizmu. W trakcie gojenia należy ponownie wybrać się do piercera w celu wymiany sztangi na krótszą. Gdy kanał przekłucia w pełni się zagoi warto kierować się, jakością materiału, z którego wykonany jest kolczyk. Zawsze dobrym wyborem będzie biżuteria tytanowa lub wykonana z metali szlachetnych.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ!

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.