Kolczyk w nosie – czy warto się na niego zdecydować?

Piercing lut 09, 2024

Kolczyk w nosie stanowi ciekawe połączenie historii, kultury i indywidualności. Bez względu na to, czy jest to element tradycji czy wyraz współczesnej mody, to noszenie kolczyka w nosie pozostaje jednym z wielu sposobów, w jaki ludzie podkreślają swoją tożsamość. W tym tekście dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć na temat piercingu w nosie, więc jeśli zastanawiasz się nad ozdobieniem tej części ciała, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.


Kolczyk w nosie – co warto wiedzieć?

Kolczyki w nosie od wieków pełnią rolę symboliczną, artystyczną i kulturową w różnych społecznościach na całym świecie. W zależności od kultury, noszenie biżuterii w nosie było związane, i nadal jest, z licznymi tradycjami i znaczeniem społecznym. Na przykład, w niektórych społecznościach afrykańskich kolczyki w nosie były oznaczeniem statusu społecznego lub etnicznej przynależności. W Indiach natomiast, noszenie biżuterii w nosie, związane było z tradycjami ślubnymi i kulturowymi. W dzisiejszych czasach piercing nosa stał się popularnym środkiem wyrazu indywidualności. Ludzie na całym świecie decydują się na ozdabianie swojego nosa, aby podkreślić swoją unikalność i styl. Obecnie istnieje wiele rodzajów piercingu w nosie, a kolczyki dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i stylach, pozwalając noszącym na wybór czegoś, co najlepiej odzwierciedla ich osobowość.

Jakie są rodzaje kolczyków do nosa?

Kolczyki w nosie to szeroki temat, ponieważ oprócz ponadczasowego nostrila czy ostatnimi czasy modnego septum, istnieje wiele innych rodzajów piercingu nosa:

NOSTRIL

Standardowe przekłucie płatka nosa.

HIGH NOSTRIL

Przekłucie w chrząstce znajdujące się tuż pod kością nosową, umiejscowione nieco wyżej niż klasyczny nostril.

SEPTUM

Przekłucie przegrody nosowej tuż nad chrząstką w cienkiej tkance zwanej sweet spot’em.

BRIDGE

Poziome przekłucie nasady nosa, znajduje się poniżej brwi między oczami.

SEPTRIL

Przekłucie dolnej części koniuszka nosa, które jest możliwe do wykonania tylko w przypadku rozciągniętego septum do co najmniej kilku milimetrów.

RHINO

Pionowe przekłucie czubka nosa.

MANTIS

Dwa przekłucia czubka nosa umiejscowione poziomo w linii.

NASALLANG

Są to trzy przekłucia połączone jedną sztangą, która przechodzi poziomo przez oba nozdrza oraz przegrodę nosową. Jest to bardzo rzadki i trudny w gojeniu rodzaj piercingu.

AUSTIN BAR

Poziome przekłucie czubka nosa, przypomina nieco nasallang, ale nie przechodzi przez przegrodę nosową.

Rodzaje tych przekłuć można wykonywać pojedynczo, symetrycznie lub łączyć je ze sobą tworząc ciekawe kompozycje. Istnieje wiele różnych modeli kolczyków do nosa przeznaczonych do danego typu piercingu, które różnią się między sobą m.in. kształtem oraz rozmiarem:

LABRET

To pręcik zakończony z jednej strony dyskiem, a z drugiej nakręcaną ozdobą. Zakłada się go od wewnętrznej strony kanału do takich przekłuć jak nostril, high nostril, mantis oraz septril.

D-RING

Kolczyk do nostrila w kształcie litery ‘’D’’ imitujący kółeczko.

KOLCZYK W KSZTAŁCIE LITERY ‘’L’’

Kolczyk wygięty pod kątem 90° zakończony ozdobą, który nadaje się do nostril’a lub high nostril’a.

PIGMEJ

Prosty pręcik zakończony haczykiem (wygięciem w kształcie litery ’’U’’), który również nadaje się do nostril’a lub high nostril’a.

SZTANGA

Prosty pręcik z nakręcanymi kulkami z obu stron, używany do bridge’a, austin bar oraz nasallang.

BANAN

Zakrzywiona sztanga z nakręcanymi kulkami z obu stron. Kształt banana sprawia, że idealnie dopasowuje się on do anatomii przy rhino piercing.

PODKOWA

To nic innego jak kolczyk w kształcie podkowy, również zakończony nakrętkami z dwóch stron. Świetnie sprawdzi się do świeżego septum.

KÓŁKA

Jest kilka rodzajów kółek do piercingu i wszystkie nadają się jedynie do w pełni wygojonych przekłuć (nostril’a oraz septum):

  1. Clicker - kółeczko z wygodnym zapięciem z zawiasem, które umożliwia łatwe  zamykanie i otwieranie.
  2. Kółko z kulką - kolczyk ze specjalną kulką z dwoma wgłębieniami po bokach, w     których powinny znaleźć się zakończenia kółeczka.
  3. Kółko z segmentem - model, w którym zapięcie to wyjmowana, niewielka część     kolczyka (segment).

Dzięki dużej dostępności i różnorodności biżuterii do piercingu nosa, od klasycznych clickerów po ozdobne łańcuszki i nakrętki z kamieniami, każdy jest w stanie dopasować coś do własnego stylu. Ogromne znaczenie ma jakość oraz biokompatybilność materiału, więc idealnym wyborem będzie biżuteria tytanowa lub wykonana ze złota.

Kolczyk w nosie – czy przekłuwanie nosa boli?

Ból jest bardzo indywidualną kwestią, ponieważ u każdej osoby jego próg może być inny. Wiele także zależy od rodzaju wykonywanego piercingu, ale najpopularniejsze z nich, czyli nostril i septum, nie zaliczają się do najbardziej bolesnych.

Przekłucie nosa w większości przypadków powoduje napłynięcie łez do oczu. Jest to automatyczna reakcja organizmu, zupełnie niezwiązana z bólem, a w trakcie zabiegu często towarzyszy uczucie poprzedzające kichnięcie.

Jak wygląda zabieg przekłuwania nosa?

Każdy rodzaj przekłucia w nosie musi zostać wykonany za pomocą jednorazowej igły. Zabieg powinien być przeprowadzony w możliwie najbardziej sterylnych warunkach, dlatego przed umówieniem wizyty warto świadomie wybrać odpowiedniego piercera. Należy zwrócić uwagę na to, czy osoba, która wykonuje piercing, używa m.in. wysterylizowanych narzędzi (jeśli ich używa) oraz jałowych rękawiczek. Profesjonalista zacznie od krótkiego wywiadu oraz dokładnej dezynfekcji skóry, a następnie zaznaczy miejsce przekłucia. Zabieg może zostać wykonany na siedząco lub na leżąco, z wykorzystaniem kleszczy lub bez, czyli z tzw. freehand’u. Jeżeli chodzi o technikę to nie ma jedynej słusznej, ponieważ wszystko zależy od osobistych preferencji danego specjalisty. Na świeże przekłucie piercer powinien założyć tytanowy kolczyk o odpowiednim kształcie i długości oraz następnie  szczegółowo omówić pielęgnację, a w razie wystąpienia ewentualnych komplikacji podczas gojenia, udzielić konsultacji.

W jaki sposób należy pielęgnować kolczyk w nosie?

Czas gojenia się poszczególnych przekłuć w nosie jest inny, ale proces ten z pewnością będzie wymagał co najmniej kilku miesięcy. Wiele zależy od kondycji organizmu, diety oraz pielęgnacji. Po każdym przekłuciu w ciągu kilku najbliższych dni pojawi się opuchlizna, a przez cały okres gojenia będzie sączyła się limfa, którą należy delikatnie oczyszczać dwa razy dziennie. Najlepiej gazikiem lub patyczkiem kosmetycznym nasączonym wodą morską lub solą fizjologiczną. Jeśli do pielęgnacji wybierzesz wodę morską w aerozolu to pamiętaj, by nie psikać produktem bezpośrednio na piercing, bo w ten sposób zamiast usunąć zabrudzenia z kolczyka wtłoczysz je pod ciśnieniem do kanału przekłucia. Aby zapobiec wdaniu się infekcji trzeba zadbać o odpowiednią higienę. Przede wszystkim należy unikać dotykania i poprawiania ułożenia kolczyka. Jak przy każdym przekłuciu w obrębie twarzy powinno się szczególnie uważać na to, aby do świeżego kanału nie dostał się żadnego rodzaju kosmetyk. Dotyczy to zarówno podkładów i pudrów jak również kremów czy masek. Należy starać się, aby świeży piercing miał kontakt z jak najmniejszą ilością bakterii, więc zaleca się także częste wymiany pościeli oraz używanie papierowych ręczników do wycierania twarzy. Na czas gojenia powinno się zrezygnować z korzystania z sauny oraz kąpieli w akwenach. Warto być także ostrożnym przy swoim pupilu, tak aby sierść i ślina zwierzaka nie miała kontaktu ze świeżą raną. Urazy mechaniczne też nie sprzyjają gojeniu się przekłuć, dlatego trzeba uważać na zahaczenia przy codziennych czynnościach. Dym papierosowy wdychany przez nos również mocno podrażni kanał. W trakcie gojenia zdarzają się przeziębienia, należy wtedy wycierać nos bardzo delikatnie miękką chusteczką, a jeśli masz alergię na pyłki to lepiej wykonać piercing w sezonie jesienno - zimowym. Pamiętaj, że kanał przekłucia bez biżuterii może zarosnąć w ciągu kilku dni, dlatego z wymianą kolczyka trzeba poczekać do pełnego wygojenia.

Ola Brunke

Piercerzy
Piercerzy - undefined

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.