Kolczyk w pępku – pielęgnacja, powikłania, cena

Piercing lut 01, 2023

Przekłucie pępka (ang. navel piercing) to ponadczasowy rodzaj piercingu, który jest bardzo powszechny wśród kobiet. Mimo że kolczyk w pępku zazwyczaj zdobi kobiece ciała, to może mieć go każdy, ponieważ piercing nie ma płci. Oprócz klasycznego przekłucia, które znajduje się w górnej części pępka, można wyróżnić też odwróconą wersję, z ang. reverse navel piercing, czyli przekłucie w jego dolnej części. Obie te opcje wykonuje się oczywiście pionowo. Ten artykuł z pewnością pomoże Ci się zdecydować na kolczyk w pępku, jeśli się nad nim zastanawiasz. Dowiesz się tu wszystkiego o materiale, z jakiego powinna być wykonana biżuteria, jak przebiega proces przekłuwania oraz jak pielęgnować świeży piercing.


Kolczyk w pępku -- najważniejsze informacje

Zacznę od tego, że ze względów anatomicznych nie u każdego można wykonać to przekłucie. Doświadczony piercer po dokładnym obejrzeniu pępka stwierdzi czy jest on odpowiedni do tego rodzaju piercingu. Jeśli okaże się, że nie to najpewniej zaproponuje alternatywę, którą może być wyżej wspomniany reverse navel piercing lub microdermal umiejscowiony nad pępkiem, imitujący jego przekłucie. Wykonanie piercingu w pępku z nieodpowiednią anatomią niesie za sobą duże ryzyko migracji, czyli odrzucenia kolczyka przez organizm. Niewątpliwie pozostawiłoby to podłużną, nieatrakcyjną bliznę. Należy liczyć się z tym, że przez cały okres gojenia nie można korzystać z sauny oraz kąpać się w akwenach, ponieważ mogłoby to doprowadzić do infekcji. Powinno się także unikać wystawiania niezagojonego przekłucia na piasek i promienie słoneczne. Dlatego poleca się wykonanie tego piercingu w okresie jesienno-zimowym, gdyż jest wysokie prawdopodobieństwo, że do lata przekłucie będzie w pełni zagojone. Na czas gojenia należy także ograniczyć sport, który mocno angażuje dolną partię brzucha lub jest kontaktowy i zwiększa ryzyko urazów mechanicznych. Pamiętaj, że nawet wygojony, wieloletni kanał przekłucia bez biżuterii może się obkurczyć, a to utrudni ponowne założenie kolczyka, lub nawet całkowicie się zamknąć w niedługim czasie. W przypadku ciąży można wymienić biżuterię na taką, która jest wykonana z elastycznego materiału. Jednak w miarę jej postępu skóra na brzuchu rozciąga się, a nacisk na pępek z czasem staje się zwiększony, co może powodować ból, swędzenie i dyskomfort. Wtedy najrozsądniej jest wyciągnąć kolczyk, a po rozwiązaniu wybrać się do piercera.

Kolczyk w pępku - jak wygląda przekłuwanie?

Przede wszystkim zanim umówisz się na wizytę do piercera, sprawdź jego portfolio oraz poszukaj opinii na temat jego oraz studia, w którym pracuje. Zabieg powinien być przeprowadzony w możliwie najbardziej sterylnych warunkach, więc przekłucie pępka, jak każde inne, musi zostać wykonane za pomocą jednorazowej igły. Piercer zacznie od krótkiego wywiadu oraz dokładnej dezynfekcji skóry, a następnie zaznaczy miejsce przekłucia. Piercing pępka wykonywany jest na leżąco, z wykorzystaniem kleszczy lub bez, czyli z tzw. freehand’u. Warto zwrócić uwagę na to, czy osoba, która przeprowadzi zabieg, używa wysterylizowanych narzędzi (jeśli ich używa) oraz czy rękawiczki, w których wykona piercing, są jałowe. Jeśli nie -- uciekaj. Jeżeli chodzi o technikę przekłucia pępka, to nie ma jedynej słusznej, ponieważ wszystko zależy od osobistych preferencji danego specjalisty. Na świeże przekłucie piercer powinien założyć tytanowy kolczyk w kształcie banana lub litery “L” (w zależności od anatomii) o odpowiedniej długości, a następnie szczegółowo omówić pielęgnację. W razie wystąpienia ewentualnych komplikacji podczas gojenia osoba, która wykonała przekłucie, zobowiązana jest udzielić darmowej konsultacji.

Czy przekłuwanie pępka jest bolesne?

Przekłucie pępka nie zalicza się do najbardziej bolesnych przekłuć. Osoby zaraz po wykonanym piercingu często informują, że podczas zabiegu towarzyszyło im uczucie ciągnięcia lub uszczypnięcia. Jednak na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ ból to kwestia mocno indywidualna i u każdego jego poziom może się znacząco różnić. Mogę jednak zapewnić, że udając się do profesjonalnego piercera, odczucia bólowe będą zminimalizowane. Doświadczona osoba ma wypracowaną swoją technikę, dzięki której zabieg zostanie przeprowadzony szybko i precyzyjnie, a ból będzie trwał tylko chwilę i gwarantuję, że szybko o nim zapomnisz. Dobry piercer z pewnością zadba o Twój komfort psychiczny i fizyczny podczas wizyty. Pamiętaj, aby nie pić alkoholu przynajmniej dzień przed przekłuciem i przyjść na zabieg wyspanym oraz najedzonym.

Jak długo przebiega gojenie po zabiegu przekłuwania pępka?

Cały proces gojenia się przekłucia w pępku trwa niemało, bo od 6 do 9 miesięcy. Czas ten zależy w dużej mierze od kondycji psychicznej i fizycznej organizmu oraz od sposobu pielęgnacji świeżego piercingu. Może on się wydłużyć, jeśli w organizmie będą niedobory witamin i minerałów. Dlatego przed zabiegiem warto udać się do lekarza i sprawdzić poziom wyżej wymienionych w organizmie oraz zastosować odpowiednią suplementację. Dieta, nawadnianie oraz sen są kluczowe. Nie da się także ukryć, że bardzo źle na organizm i gojenie wpływa stres, a towarzyszy on w obecnych czasach niemal każdemu. Dlatego warto podejść do swojego zdrowia holistycznie i zadbać zarówno o ciało, jak i umysł. Nawet niektóre przyjmowane leki mogą spowalniać gojenie. Spożycie alkoholu także znacznie wydłuża proces gojenia, ponieważ podczas jego metabolizmu w organizmie wytwarzają się toksyny, które bezpośrednio wpływają na poprawne funkcjonowanie komórek odpowiedzialnych za naprawę tkanek. Warto również unikać nadmiernej ilości kofeiny, nikotyny oraz wszelkich innych substancji, które podnoszą ciśnienie lub rozrzedzają krew. Organizm musi poświęcić bardzo dużo energii na wygojenie przekłucia, a jego osłabienie temu nie sprzyja. Oprócz tego niezwykle ważna jest codzienna, systematyczna pielęgnacja świeżego piercingu, nienarażanie rany na kontakt z bakteriami oraz uważanie na wszelkie podrażnienia i zahaczenia. Normalnym objawem jest opuchlizna, która zazwyczaj pojawia się w ciągu kilku dni po zabiegu. Jeśli jednak w miejscu przekłucia zauważysz nadmierne zaczerwienienie i obrzęk lub inne niepokojące objawy, które mogą wskazywać na przykład na zakażenie, to niezwłocznie udaj się na kontrolę do swojego piercera, który zaproponuje podjęcie odpowiednich kroków.

Kolczyk w pępku - jak pielęgnować i o czym pamiętać?

Istnieje kilka zasad, o których trzeba pamiętać przez cały okres gojenia, aby proces ten przebiegał bezproblemowo. Jednym z największych wrogów świeżego piercingu jest podrażnienie. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby nie zahaczać ubraniami o kolczyk oraz nie uciskać miejsca przekłucia. Z tego względu na kilka miesięcy należy pożegnać się ze spodniami z wysokim stanem, legginsami czy rajstopami. W okresie gojenia noś wyłącznie luźne ubrania. Unikaj również leżenia i zasypiania na brzuchu oraz ćwiczeń wytężających tę część ciała. Dyskomfort może także powodować długotrwałe siedzenie. Niewskazane jest częste dotykanie i kręcenie kolczykiem. Należy zadbać o higienę, tak, aby do świeżego przekłucia dostała się jak najmniejsza ilość bakterii, dlatego polecam często wymieniać ręczniki oraz pościel na czystą i unikać spania ze swoim pupilem. Na kilka miesięcy trzeba zrezygnować nie tylko z kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze, ale także zamienić kąpiele w wannie na prysznic. Długie moczenie świeżego przekłucia w gorącej wodzie nie sprzyja prawidłowemu gojeniu. Zawsze po kąpieli zadbaj o to, aby delikatnie osuszyć pępek, najlepiej ręcznikiem papierowym, ponieważ te wielorazowe są siedliskiem drobnoustrojów.  Do świeżego kanału przekłucia nie powinien także dostać się żaden kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji ciała. Oprócz tego należy oczyszczać świeży piercing według zaleceń swojego piercera oraz nie wyjmować samodzielnie kolczyka aż do pełnego wygojenia. W przypadku planowanych badań lub operacji poproś swojego piercera o wymianę tytanowego kolczyka na taki, który jest wykonany z bioplastu lub PTFE.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ!

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.