Kolczyk w wardze, czyli jak wygląda przekłucie oraz okres gojenia

Piercing cze 27, 2023

Jeśli lubisz przyciągać wzrok innych osób to kolczyk w wardze jest dla Ciebie. Przekłucie okolicy ust to doskonały sposób na podkreślenie swojego stylu i wyróżnienie się z tłumu. Coraz więcej osób chętnie eksperymentuje z taką formą ozdabiania ciała, jednak wciąż jest to piercing z kategorii ‘’dla odważnych’’. Kolczyk w wardze to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ w tej części twarzy można wykonać wiele rodzajów przekłuć oraz tworzyć z nich ciekawe kompozycje. W tym artykule dowiesz się między innymi, jakie są odmiany piercingu w obrębie ust oraz jak dbać o świeży piercing.


Kolczyk w wardze – jakie są najpopularniejsze rodzaje?

Na przestrzeni lat moda nieco się zmieniła. Kiedyś najpopularniejszymi rodzajami kolczyków w wardze były między innymi monroe i madonna. Obecnie zostały one przyćmione przez takie przekłucia jak medusa czy vertical labret. Ponadczasowy okazuje się center labret, ponieważ wciąż wiele osób się na niego decyduje.

Rodzaje kolczyków w wardze:

 • center labret - kolczyk znajdujący się na środku, pod dolną wargą,
 • side labret - kolczyk znajdujący się pod lewym lub prawym kącikiem ust,
 • vertical labret - kolczyk przechodzący pionowo przez środkową część dolnej wargi,
 • madonna - kolczyk znajdujący się nad prawym kącikiem ust,
 • monroe - kolczyk znajdujący się nad lewym kącikiem ust,
 • jestrum - kolczyk przechodzący pionowo od rynienki podnosowej przez środkową część górnej wargi,
 • medusa/philtrum - kolczyk znajdujący się w rynience podnosowej, pośrodku górnej wargi nad łukiem kupidyna,
 • ashley - kolczyk przechodzący przez środek czerwieni dolnej wargi,
 • smiley - kolczyk w wędzidełku górnej wargi.

Popularne kompozycje w wardze:

 • dahlia bites - dwa przekłucia znajdujące się przy obu kącikach ust,
 • cyber bites - dwa przekłucia znajdujące się na środku nad górną oraz pod dolną wargą (medusa i center labret),
 • dolphin bites - dwa przekłucia znajdujące się pod dolną wargą umiejscowione bliżej środka,
 • spider bites - dwa przekłucia blisko siebie znajdujące się pod kącikiem ust,
 • shark bites - po dwa przekłucia blisko siebie znajdujące się pod kącikami ust,
 • snake bites - dwa przekłucia znajdujące się pod kącikami ust,
 • angel bites - dwa przekłucia znajdujące się nad kącikami ust (monroe i madonna),
 • canine bites - cztery przekłucia: dwa pod oraz dwa nad kącikami ust,
 • mermaid bites - po dwa przekłucia blisko siebie znajdujące się nad kącikami ust,
 • styx bites - dwa center labrety umiejscowione pionowo, jeden pod drugim
 • venus bites - dwa przekłucia znajdujące się równolegle nad oraz pod kącikiem ust
 • devil bites - podwójne snake bites umiejscowione pionowo, jeden pod drugim

Oczywiście to tylko propozycje, bo w tworzeniu kompozycji ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Z każdego rodzaju przekłuć można wykonać różne konfiguracje a także łączyć kompozycje ze sobą.

Jak wykonuje się przekłucie w wardze krok po kroku?

Jest wiele poprawnych technik wykonania przekłucia w wardze, a wszystko zależy od preferencji i umiejętności danego piercera. Zabieg może być przeprowadzony na leżąco lub siedząco, z użyciem narzędzi lub bez, czyli z tzw. freehand’u. Przede wszystkim piercing powinien zostać wykonany za pomocą jednorazowej i sterylnej igły. Piercer zacznie od dokładnej dezynfekcji, a następnie zaznaczy jedną lub kilka propozycji przekłuć. Należy zwrócić uwagę na to czy osoba wykonująca zabieg używa wysterylizowanych narzędzi oraz czy rękawiczki, w których wykona piercing, są jałowe. Do większości świeżych przekłuć w okolicy ust odpowiednim modelem biżuterii jest labret, z wyjątkiem vertical labreta, do którego zakłada się banana, czyli lekko wygiętą sztangę. Wykwalifikowany piercer przełoży kolczyk wykonany z tytanu oraz dobierze odpowiednią długość biżuterii, uwzględniając pojawienie się opuchlizny w trakcie gojenia oraz szczegółowo omówi pielęgnację przekłucia.

Kolczyk w wardze – jak wygląda proces gojenia?

Przekłucia w obrębie ust, wykonane pojedynczo, goją się około 3 miesiące, a w przypadku kompozycji składającej się z kilku kolczyków czas regeneracji znacznie się wydłuży. Świeży piercing zrobiony w okolicy warg wiąże się z wystąpieniem niemałej opuchlizny, więc aby złagodzić ten objaw i zniwelować dyskomfort, w ciągu dnia warto pić dużą ilość zimnej wody oraz dwa razy dziennie płukać jamę ustną chłodnym naparem z szałwii. Po około dwóch tygodniach do miesiąca, gdy opuchlizna się zmniejszy, a kolczyk zacznie być za długi, warto udać się do swojego piercera na tzw. downsizing, czyli wymianę biżuterii na krótszą, po to by uniknąć ryzyka zniszczenia zębów i dziąseł. Po tak krótkim czasie kanał przekłucia będzie się jeszcze goił, dlatego wymieniany kolczyk nadal powinien być sterylny i wykonany z tytanu. Przez cały okres gojenia trzeba dbać o higienę jamy ustnej i starać się nie wprowadzać bakterii do świeżego kanału przekłucia. W tym celu należy wymienić szczoteczkę na nową, unikać obgryzania paznokci i wkładania do ust przedmiotów, które mogą mieć na sobie bakterie, a także zrezygnować z pocałunków oraz seksu oralnego. Aby gojenie przebiegało bezproblemowo trzeba również uważać na wszelkie podrażnienia, dlatego dotykanie świeżego przekłucia bez potrzeby i zabawa kolczykiem mogą wydłużyć ten proces. W jego trakcie należy także unikać spożywania gorących, ostrych i bardzo słonych potraw, picia alkoholu oraz żucia tytoniu i gumy.

Ile kosztuje zrobienie kolczyka w wardze przez specjalistę?

Szacunkowy koszt wykonania kolczyka w wardze u profesjonalisty to 150 zł. Na to pytanie jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na cenę wpływa wiele czynników. W dużych miastach koszt takiej usługi może być większy m.in. ze względu na wyższe koszty utrzymania lokalu. Ponadto zawód piercera wymaga ciągłej nauki i szkoleń, więc na cenę zabiegu składają się również wiedza, doświadczenie i umiejętności osoby wykonującej piercing. W koszt usługi wchodzi także zakup autoklawu, igieł, narzędzi i produktów do dezynfekcji. W cenę przekłucia powinien wliczony być kolczyk, a sam zabieg wykonany być w możliwie najbardziej sterylnych warunkach. Po przekłuciu piercer ma obowiązek dokładnie omówić pielęgnację oraz udzielać konsultacji w przypadku komplikacji podczas gojenia.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ!

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.