Na czym polega piercing ucha?

Piercing lis 07, 2023

Piercing ucha to nic innego jak przekłucie tkanki, a następnie umieszczenie w powstałym kanale biżuterii. Kolczyki w płatkach uszu to klasyka, pożądane są one niemal przez każdą kobietę. Jednak oprócz tych podstawowych przekłuć istnieje kilkanaście innych rodzajów piercingu ucha, które można stylizować według swoich upodobań. Oczywiście piercing nie ma płci i na przekłucia decyduje się także wielu mężczyzn.


Piercing ucha – co to jest i czym się charakteryzuje?

Piercing ucha to forma ozdabiania ciała, element podkreślający styl. Charakteryzuje go przede wszystkim różnorodność, gdyż istnieje mnóstwo możliwości tworzenia kompozycji, poprzez łączenie różnych typów przekłuć oraz dobieranie do nich biżuterii. Co więcej każdy z nas ma jedyną w swoim rodzaju anatomię ucha, którą można podreślić odpowiednim rodzajem piercingu.

Czy piercing ucha jest bezpieczny?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, o ile zostanie on wykonany w prawidłowy sposób. Aby zabieg przekłuwania był bezpieczny musi być on przeprowadzony przez profesjonalistę w możliwie najbardziej sterylnych warunkach. W wyborze specjalisty pomocne będzie sprawdzenie portfolio oraz opinii o danym piercerze. Wiele zależy od poziomu czystości podczas wykonania przekłucia oraz poprawności techniki, jednak to jak przebiegnie gojenie w równie dużej mierze zależy też od nas - posiadaczek i posiadaczy piercingu. Po zabiegu należy dbać o zachowanie higieny danego przekłucia i stosować odpowiednią pielęgnację. Istnieją także liczne przeciwwskazania do wykonania piercingu. Każde przekłucie jest dużą ingerencją w ciało i wymaga od organizmu nie lada wysiłku, aby całkowicie wygoić kanał. Dlatego osoby zmagające się m.in. z cukrzycą, zaburzeniami krzepliwości krwi, toczącym się stanem zapalnym w organizmie, infekcją bakteryjną, pasożytami, słabą odpornością i innymi tego typu dolegliwościami, powinny zrezygnować z piercingu na czas polepszenia się stanu zdrowia, ponieważ przekłucie będzie bardzo trudne lub niemożliwe do wygojenia. Piercing uszu, i innych części ciała, odradza się także kobietom w ciąży i karmiących piersią.

Jakie są rodzaje piercingu w uszach

Uszy stanowią niewielką część ciała, ale ze względu na zróżnicowaną budowę, powstało na nich aż kilkanaście rodzajów przekłuć:

  • HELIX - przekłucie górnej części chrząstki, znajdujące się w okolicy krawędzi małżowiny usznej
  • VERTICAL HELIX - pionowe przekłucie górnej częśći obrąbka ucha
  • FLAT/OUTER CONCH - przekłucie umiejscowione w płaskiej części górnej chrząstki (między czółenkiem ucha a trójkątnym dołem)
  • FORWARD HELIX - przekłucie obrąbka, czyli zawiniętej części ucha, znajdujące się przy twarzy
  • INDUSTRIAL - dwa przekłucia obrąbka ucha połączone jedną sztangą
  • VERTICAL INDUSTRIAL - dwa przekłucia muszli małżowiny usznej wykonane pionowo i połączone jedną sztangą
  • SNUG - poziome przekłucie grobelki ucha
  • CONCH - przekłucie muszli (wnętrza) małżowiny usznej
  • LOBE - standardowe przekłucie płatka ucha
  • TRANSVERSE LOBE/HORIZONTAL LOBE - poziome przekłucie całej szerokości płatka ucha
  • ROOK - pionowe przekłucie dolnej odnogi grobelki ucha znajdującej się przy dole

trójkątnym

  • FAUX ROOK - przekłucie dołu trójkątnego ucha
  • TRAGUS - standardowe przekłucie skrawka ucha, znajdującego się tuż przy twarzy
  • TRANSVERSE TRAGUS - pionowe przekłucie skrawka ucha
  • ANTI TRAGUS - przekłucie tzw. przeciwskrawka, czyli chrząstki ucha znajdującej się tuż nad płatkiem
  • DAITH - przekłucie chrząstki znajdujące się głęboko w muszli, w tzw. odnodze obrąbka, tuż nad kanałem ucha
  • UFO -  połączenie jednego lub dwóch forward helix’ów oraz rook’a, najczęściej kolczykiem w kształcie podkowy
  • RAGNAR - poziome przekłucie przechodzące od zewnętrznej części obrąbka do grobleki ucha
  • ORBITAL - dwa przekłucia znajdujące się niedaleko siebie połączone jednym kółkiem, ten rodzaj piercingu można wykonać w różnych miejscach na uchu

Piercing ucha – jakie są najczęstsze powikłania?

Piercing to przerwanie ciągłości tkanki, więc może nieść za sobą poważne komplikacje, szczególnie w przypadku przeprowadzenia zabiegu w nieprawidłowy sposób, w nie dość higienicznych warunkach lub niestosowania właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim piercing musi zostać wykonany przez profesjonalistę, który zadba o to by przekłucie zostało zrobione w jak najbardziej sterylnym pomieszczeniu. Powinien on także użyć jałowej, jednorazowej igły oraz sterylnych narzędzi, a zabieg wykonać w rękawiczkach, również sterylnych. Wszystko po to by zminimalizować ryzyko zakażenia m. in. infekcjami bakteryjnymi czy grzybiczymi, wirusem HIV, HBV, HCV, gronkowcem złocistym lub innymi pasożytami. Piercer ma także obowiązek zapewnić sterylną, odpowiednio dobraną do anatomii biżuterię, zrobioną z bezpiecznego dla ludzkiego organizmu materiału.

Przekłucie płatka ucha, powszechnie uważane za drobny zabieg kosmetyczny, również jest naruszeniem ciągłości tkanki. Dlatego nie należy lekceważyć tego rodzaju piercingu, decydując się na wykonanie go pistoletem. Jest to narzędzie najczęściej zrobione z materiału, którego nie można poddać sterylizacji, ponieważ nie jest odporny na tak wysoką temperaturę. W dodatku samo przekłucie jest wykonane tępym kolczykiem o niedopasowanym rozmiarze do indywidualnej anatomii klienta, ciasno zaciśniętym zatyczką. Przy doborze długości biżuterii trzeba uwzględnić opuchliznę, która pojawi się w ciągu kilku dni od zabiegu. Kolejną istotną kwestią jest materiał kolczyka, który zostanie założony na świeże przekłucie. Musi być on biokompatybilny z ludzkim organizmem, więc najlepiej sprawdzą się tytan i metale szlachetne np. złoto. Te tworzywa są bezpieczne, ponieważ nie zawierają niklu, który jest silnym alergenem.

Reasumując, efektem wykonania zabiegu pistoletem mogą być trudności w wygojeniu się rany oraz wyżej wymienione zakażenia, krwawienie, ropienie, wrośnięcie kolczyka w ucho, alergie oraz nieestetyczny wygląd kanału przekłucia spowodowany rozerwaniem tkanki.

Oczywiście wykonanie przekłucia igłą, ale w niehigienicznych warunkach również może powodować takie problemy.

Źle wykonany piercing lub ciągłe zahaczanie podczas gojenia wiąże się z ryzykiem migracji, czyli odrzuceniem kolczyka przez organizm i powstaniem brzydkiej blizny. Piercing ucha u niektórych osób może wywołać także przerost blizny, ziarninę, bliznowca (keloid), a nawet deformacje chrzęstnej.

W trakcie gojenia się przekłucia należy starać się wprowadzić do kanału jak najmniejszą ilość bakterii oraz codziennie oczyszczać kolczyk ze strupków, czyli zaschniętej limfy, która jest normalnym objawem. Zaniedbanie pielęgnacji często powoduje zakażenie małżowiny, które może doprowadzić do zapalenia chrzęstnej.

Proces gojenia po piercingu ucha – jak wygląda i czy można go przyspieszyć?

Czas gojenia się poszczególnych przekłuć na uchu rożni się w zależności od miejsca danego piercingu. W przypadku płatka ucha może on trwać 3 - 4  miesiące, a w przypadku chrząstki nawet 6 - 9 miesięcy lub dłużej. Procesu gojenia nie da się przyspeszyć, ale można sprawić, że przebiegnie on bezproblemowo i w możliwie najkrótszym czasie. Oczywiście warto dbać o swoje zdrowie od środka i prowadzić zdrowy tryb życia, bo to ułatwi organizmowi proces regeneracji. Oprócz tego wystarczy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze przez cały okres gojenia należy unikać spania na przekłutym uchu, ponieważ ucisk może spowodować podrażnienie. Odnośnie piercingu w chrząstce to najczęściej w przypadku helixa czy concha, skutkiem jest trwałe wykrzywienie się kanału przekłucia. Między innymi dlatego dobrze jest udać się do piercera, aby wymienił kolczyk na krótszy w momencie, gdy opuchlizna w miejscu piercingu zauważalnie się zmniejszy, a biżuteria stanie się za długa. Jest to tzw. downsizing. Długi kolczyk zwiększa także ryzyko ciągłego zahaczania przez co gojenie będzie utrudnione. Świeże przekłucie nie powinno być narażone na kontakt z bakteriami, dlatego na czas gojenia należy zrezygnować z takich atrakcji jak korzystanie z sauny czy pływanie w akwenach. Dotykanie kolczyka i ruszanie nim nieumytymi uprzednio dłońmi, też nie jest wskazane, ponieważ może to podrażnić kanał i przenieść do niego szkodliwe mikroorganizmy. Telefon i słuchawki także są siedliskiem drobnoustrojów, więc zaleca się częste dezynfekowanie tych przedmiotów lub przykładanie ich tylko do ucha, na którym nie ma  świeżych przekłuć. Trzeba pamiętać, że sierść i ślina zwierząt domowych też nie są wolne od bakterii. Każde świeże przekłucie należy oczyszczać przez cały okres gojenia wodą morską lub solą fizjologiczną, a w przypadku komplikacji najlepiej stosować się do zaleceń swojego piercera.

Ola Brunke

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.