Wszystko o smiley piercing - rodzaje kolczyków, pielęgnacja, koszt

Piercing lis 03, 2022

Smiley to przekłucie wędzidełka górnej wargi. Czyli trójkątnego, pionowego fałdu błony śluzowej. Przebiega on przez środek górnego łuku, od wewnętrznej strony wargi górnej do wyrostka zębodołowego. Smiley jest to piercing dla osób, którym zależy na dyskretnym efekcie, gdyż staje się on widoczny dopiero podczas szerokiego uśmiechu. Sugeruje to z resztą sama nazwa. Jeśli zastanawiasz nad wykonaniem tego przekłucia to ten artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania lub rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Dowiesz się między innymi o rodzajach kolczyków, pielęgnacji oraz możliwych powikłaniach po wykonaniu przekłucia smiley.


Smiley piercing - powikłania

Smiley to bardzo efektowny piercing, jednak kolczyk w wędzidełku to dość ryzykowna ozdoba. Niestety to przekłucie może doprowadzić do wielu powikłań. Kolczyk może powodować recesję oraz uszkodzenie dziąseł. Podrażnione dziąsła zaczynają się z czasem cofać i odsłaniać szyjki zębów. Jest to niestety proces nieodwracalny, który może przysporzyć wiele bólu. Tworzą się też kieszonki przyzębne, w które zaczynają wchodzić resztki jedzenia, co sprzyja rozmnażaniu się bakterii powodujących próchnicę lub zapalenie dziąseł. Istotne znaczenie mają tutaj uwarunkowania genetyczne, ponieważ niektóre osoby mają predyspozycje do obniżania się tych tkanek. Kolczyk w wędzidełku może mieć także bardzo negatywny wpływ na zęby. Na uszkodzenie narażone jest szkliwo, czyli wierzchnia warstwa zęba, której głównym zadaniem jest jego ochrona. To również bariera, która broni wnętrze naszych zębów przed uszkodzeniem oraz przed przenikaniem bakterii i innych drobnoustrojów. Niestety aspekt wizualny nie jest jedynym problemem w przypadku szkliwa. Jego uszkodzenia mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów, a to objawia się nieprzyjemnym bólem, wrażliwością na temperaturę oraz kłopotem z komfortowym jedzeniem i gryzieniem. Szkliwo nie regeneruje się, a jego odbudowa jest dość skomplikowana i możliwa tylko w gabinecie dentystycznym. Kolejnym ryzykiem związanym z kolczykiem smiley jest migracja, czyli odrzucenie biżuterii przez organizm. Smiley piercing można wykonać, kiedy jama ustna jest w nienagannym stanie. Dlatego przed udaniem się do piercera warto umówić się na wizytę u dentysty, który sprawdzi kondycję uzębienia i podejmie ewentualne leczenie. Konsultacja z piercerem również jest wskazana, gdyż nie u każdego anatomia jest odpowiednia do wykonania smiley’a. Czasami wędzidełko jest po prostu zbyt małe. Przeciwwskazaniem do wykonania tego rodzaju piercingu jest także aparat ortodontyczny, ponieważ istnieje ryzyko zahaczenia kolczykiem o druty, co może skutkować bolesnym zerwaniem wędzidełka. Zabieg wykonany przez profesjonalnego piercera, w odpowiednich warunkach oraz z dobrze dobraną biżuterią pomogą zminimalizować wymienione powyżej zagrożenia oraz ból związany z zabiegiem.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kolczyków do smiley piercing?

Do smiley’a idealnie sprawdzi się biżuteria w kształcie banana, podkowy lub kółka. Na czas gojenia zazwyczaj zakłada się niewielkie banany lub podkowy. Ważne jest to, aby kolczyk na świeże przekłucie był sterylny oraz wykonany z tytanu. Po wygojeniu kanału przekłucia można pomyśleć nad zmianą kolczyka. Na rynku dostępne są bananki i podkówki w wielu kolorach, z wymiennymi nakrętkami o różnych kształtach. Dużym zainteresowaniem cieszą się także clickery, które dają niezwykle subtelny efekt.

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ

Smiley piercing - jak pielęgnować przekłucie wędzidełka?

Smiley piercing goi się od 2 do 8 tygodni. Przez cały okres gojenia należy dbać o higienę jamy ustnej i starać się wprowadzić jak najmniejszą ilość bakterii do świeżego kanału przekłucia. W tym celu po zabiegu warto wymienić szczoteczkę na nową oraz unikać obgryzania paznokci i wprowadzania do ust przedmiotów, które mogą mieć na sobie bakterie. Na cały okres gojenia powinno się również zrezygnować z pocałunków oraz seksu oralnego. Aby proces gojenia przechodził bezproblemowo trzeba także uważać na wszelkie podrażnienia. Dotykanie świeżego przekłucia bez potrzeby i zabawa kolczykiem może wydłużyć czas gojenia i powodować osuwanie się dziąseł. Na prawidłowe gojenie ma też wpływ to, co jemy. W trakcie gojenia należy unikać spożywania gorących, ostrych i bardzo słonych potraw, picia alkoholu oraz żucia tytoniu i gumy. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu najlepiej zastąpić zimnym naparem z szałwii, a wybielającą pastę do zębów zamienić na łagodną. Płukanie jamy ustnej szałwią działa łagodząco oraz niweluje dyskomfort i opuchliznę występującą po przekłuciu.

Jaki jest koszt przekłucia typu smiley?

Koszt przekłucia smiley zależy od wielu czynników i może on być inny w różnych miastach.  Na chwilę obecną cena wynosi około 140 zł. Wybierając piercera warto jednak kierować się jego doświadczeniem a nie ceną. Na koszt zabiegu składają się umiejętności piercera, jakość biżuterii, na której pracuje, zakup igieł, narzędzi, produktów do dezynfekcji, koszt wynajmu lokalu i wiele, wiele innych. Przy wyborze piercera decydującymi czynnikami powinno być jego portfolio oraz to czy zabieg zostanie wykonany w możliwie najbardziej sterylnych warunkach. Pamiętajmy, że piercing to nie zabawa, a na zdrowiu nie warto oszczędzać.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.