Tatuaż Leszy — inspiracje, znaczenie i symbolika

INKspiracje paź 06, 2022

Tatuaż i Wiedźmin, Wiedźmin i tatuaż – pytanie, jakie niejednokrotnie zadają sobie fani dziarania i Wiedźmina (książki, gry lub serialu – zarówno tego od Nefliksa jak i polskiej, kanonicznej już produkcji). Jeżeli opatrzyły się nam typowe wiedźmińskie motywy, takie jak jego postać czy wisior, spróbujmy sięgnąć głębiej – do słowiańskiej mitologii, gdzie możemy znaleźć i wybrać wiele fenomenalnych wzorów, idealnych na większe lub mniejsze dziary. Istnieje doskonały wzór, który spodoba się większości fanów wiedźmińskich klimatów – to tatuaż Leszy. Czym (kim) jest Leszy? Poniżej!

Tatuaż Leszy dla miłośników słowiańskiej kultury

Leszy to bóstwo, które istnieje w słowiańskich wierzeniach. To pan i opiekun lasu, mieszkający w najdzikszych ostępach borów i puszcz. Przedstawiany jest pod postacią brodatego starca, często z rogami, występuje w otoczeniu leśnych drapieżników – wilków i niedźwiedzi. Nastawienie Leszy do ludzi bywało różne w zależności od zachowań człowieka w lesie – jeżeli człowiek z szacunkiem zachowywał się w królestwie Borowca (inna nazwa Leszy), ten potrafił uchronić go od ataku zbójów czy dzikich zwierząt. Biada jednak osobnikom, którzy las traktowali jak swój własny folwark – wtedy Leszy potrafił wyprowadzić delikwenta głęboko w bór na pastwę dzikich zwierząt! Przyznajcie sami, to świetny wzór na tatuaż w mrocznych klimatach!

Sklep - Kosmetyki
Sklep - Kosmetyki

Leszy — symbolika tatuażu

Korzystanie z dorobku jakiejkolwiek kultury wymaga od nas podjęcia choćby minimalnego wysiłku zainteresowania się tematem. Słabo wyszłoby, bowiem dziaranie sobie motywu bez poznania jego historii, kontekstu, znaczenia czy symboliki. Nikt nie chce wyjść na pozera i zapytany o to, co ma wydziarane i o znaczeniu tatuaży Leszy, fajnie jest móc przytoczyć tło mitologiczne tatuażu. Używanie motywów ważnych dla danych wierzeń ułatwiają książki antropologiczne czy etnograficzne, różnego rodzaju strony czy blogi poświęcone tak wierzeniom Słowian jak i innych ludów. To wielkie skarbnice wiedzy i dalszych pomysłów na tatuaże.

Motywy słowiańskiej symboliki w tatuażach – jak do nich podejść?

Gdy już przewertowaliśmy książki czy Internety, możemy wręcz się doktoryzować ze słowiańskich motywów ludycznych, pora zająć się bardziej przyziemną częścią planowania tatuażu – miejscem, gdzie chcemy dziarać (tak mowa o ciele jak i o wybranym przez nas salonie) oraz ceną tatuażu.

Miejscem na ciele, które jest dosyć popularne do wydziarania sobie Leszy, jest przedramię. Cena tatuażu na przedramieniu uzależniona jest od wielkości tej dziarki, cennika artysty oraz sposobu wykonania samego tatuażu – ilości cieniowania czy godzin niezbędnych do zrobienia gotowej dziary. Generalnie można przyjąć, jako punkt wyjścia, że tatuaż średniej wielkości wyniesie nas minimum 1000zł.

Motywy Leszy mogą być tak kolorowe, jak i czarno białe – w zależności od efektu, jaki zamierzamy osiągnąć, możliwe jest też stopniowe ulepszanie gotowego tatuażu o kolejne słowiańskie motywy. Jakie? Z powrotem zapraszam do książek.

Milena Szczurowska

A Ty, masz już pomysł na tatuaż Leszego? Jak nie kliknij tutaj i zobacz inne takie tatuaże znajdujące się w serwisie TattooArtist.pl

Last Minute Tattoo
Wolne sesje, guest spoty, walk in. Sprawdź i Zarezerwuj termin.

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.